Niemowlę i kilkulatek potrzebują rytuałów przed snem! Jakich?

Wieczór. Czas położyć dziecko spać. W wielu domach zaczyna się horror. Jak tego uniknąć? Poznaj rytuał snu potwierdzony badaniami klinicznymi i w końcu się wyśpij! 


Jak uśpić dziecko?


Ile dzieci, tyle metod. Usypianie dzieci w pewnym momencie było naprawdę koszmarem. Próbowaliśmy wszystkiego. Od noszenia, śpiewania, bujania, wszystkich złotych rad internetu. W przypadku trojaków złotym sukcesem okazały się rytuały, które (odpowiednio zmodyfikowane) praktykujemy do dziś.Problemy ze snem są powszechne, szczególnie w ciągu trzech pierwszych lat życia. Trudności z zasypianiem oraz częste przebudzenia to najpowszechniejsze problemy ze snem u małych dzieci.


Jak wygląda usypianie kilkulatka?


Chciałabym napisać, że dzieci idą do pokoju, kładą się do łóżek i idą spać. Tak pięknie i kolorowo nie jest. Mimo tego, że zasypiają 20.30-21.00 nadal jedno z nas musi zostać z nimi w pokoju. Próbowaliśmy samodzielnego zasypiania, kończyło się interwencją po 22, bo wieczór bez rodziców w pokoju był zapalnikiem do wygłupów i najlepszej zabawy.Wieczorne rytuały pomagają dziecku w wyrabianiu dobrych nawyków sennych. Codzienne rutynowo wykonywane czynności budują przewidywalne i mało stresujące środowisko dla małego dziecka.

Niezmiennie dbamy o rytuały! To fundament spokojnego wieczoru i dobrej atmosfery przed snem. Rozbrykane, szalejące dzieci nie śpią dobrze. Podstawą jest wyciszenie, ograniczenie bodźców. U niemowlaków i kilkulatków. Powtarzam to każdemu, kto pyta mnie o uśpienie dziecka. Wiem, jak wieczorna walka dziecka ze snem stresuje wszystkich i daje w kość.Jakie rytuały mają nasze dzieci?


18.30 - kolacja.
19.00 - kąpiel. I tu po latach doświadczeń polecam Wam sprytny sposób, jeżeli Wasze dzieci uwielbiają kąpiele i ciężko je wyciągnąć z wanny. Kąpię dzieci po kolei. Od razu je myje, a potem daję chwilę na zabawę w wodzie. Warunek dobrej zabawy = duża ilość piany.
Jak wiecie z poprzednich postów, od kilku miesięcy używamy nowej linii kosmetyków Johnson's. Nowa seria pozbawiona została barwników, SLS, SLES, parabenów. Lista składników została ograniczona o 60%, a 90% składników jest pochodzenia naturalnego #wybierzłagodność. Po kilku miesiącach mogę już wrazić swoją opinię i szczerze je polecić. Mimo dość problematycznej skóry dzieci (miejscowe AZS) kosmetyki sprawdzają się u nas rewelacyjnie. Zarówno płynów do kąpieli, jak i ulubionego mleczka Cotton Touch na bazie wody, które zawiera czystą bawełnę-używamy codziennie. Jeżeli ich nie znacie, sprawdźcie w Rossmannie
19.30 Chwila czułości i łagodności. To czas, w którym wyciszamy się i masujemy:) Dodałabym jeszcze jeden obowiązkowy punkt do metody "5S" - masaż. Dziecko się relaksuje, wycisza. Dla dziecka i rodzica to świetne budowanie relacji. Moje 4-letnie kobietki dbają też o swoje włoski. Babcia powiedziała dziewczynkom, że jak ładnie śpią w nocy w swoich łóżeczkach, to rosną im włoski, jak u Roszpunki. Od tamtej pory skończyły się nocne wycieczki do łóżka rodziców :)
20.00 Krótka bajka i sen. Mimo wszelkich zaleceń oglądania bajki na dobranoc, to u nas jedyna metoda. Jeden kanał, zestaw 3 bajek i po ostatniej, dzieci zamykają oczy i idą spać. Codziennie o tej samej porze kończymy dzień. Wierzcie mi, bardzo staraliśmy się im czytać na dobranoc. Rozbudzało to dzieci, przekrzykiwały się, dopowiadając swoje historie do każdej bajki, kłóciły się o to, ko wybiera bajkę do czytania. Za dużo opcji na małe wojny. Czytamy w dzień, na dobranoc bajka. Nadal włączamy przed snem biały szum, dzieci się do niego przyzwyczaiły i bardzo go lubią. Zagłuszają odgłosy z podwórka i my nie musimy chodzić na palcach:)

Rytuały są ważne! Przeprowadzono wiele badań snu dzieci. Jedne z nich (Bedtime Routines for Young Children: A Dose-Dependent Association with Sleep Outcomes, 2014, tutaj) jasno udowadniają, że rytuały przed snem, nocna rutyna wiąże się z poprawą snu u małych dzieci. Zalecano, by wprowadzać rytuały jak najwcześniej. Im młodsze dziecko, tym lepiej. Przyzwyczajenia, rytualne zachowania i bliskość, gwarantują lepszy, spokojniejszy sen dziecka. 
Dlaczego sen jest ważny?


 • W czasie snu szybko mnożą się komórki ciała i mózgu, wydziela się hormon wzrostu.
 • U małych dzieci kalorie zawarte w mleku są przekształcane w energię niezbędną do wzrostu, gospodarki cieplnej oraz budowy mięśni i innych tkanek. 
 • Organizm wytwarza krwinki białe, kluczowe dla prawidłowego działania układu odpornościowego
 • Mózg jest bardzo aktywny, intensywnie powstają nowe połączenia komórek nerwowych
 • W czasie snu następuje wydzielanie serotoniny, noradrenaliny, dopaminy i acetylocholiny - neuroprzekaźników, które mają wpływ na nastrój dziecka, energię, sprawność ruchową i pamięć
 • Następuje regeneracja sił i nabieranie energii do efektywnej nauki w czasie czuwania.


Marka JOHNSON’S® przy współpracy ze specjalistami zajmującymi się zagadnieniem snu opracowała rytuał senny pozwalający niemowlętom i małym dzieciom spać lepiej, którego skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi.

JOHNSON’S® rytuał na dobranoc:


 • ciepła kąpiel
 • masaż
 • spokojna aktywność (czytanie bajeczek lub nucenie kołysanek) 
Wyniki badań mówią same za siebie.

"Podczas trwającej trzy tygodnie obserwacji 405 matek dzieci w wieku od 7. do 36. miesięcy postępowało zgodnie z rekomendowanym rytuałem, obejmującym kąpiel, masaż oraz uspokajające aktywności, takie jak kołysanki i czytanie bajeczek. Ten sposób wieczornej pielęgnacji i opieki nad dzieckiem poprawiał wiele aspektów jego funkcjonowania – wydłużał sen dziecka i wpływał na poprawę zachowania w okresach czuwania. Po tygodniu stosowania rytuału dzieci średnio:
 • zasypiały o 37 proc. szybciej, 
 • nocne przebudzenia zostały zredukowane o 38 proc., 
 • sen trwał do godziny dłużej, 
 • spędzały 32 proc. czasu mniej w stanie czuwania. 

Te dane wskazują na korzyści wynikające z konsekwentnego stosowania rytuału na dobranoc. Trzeba próbować i znaleźć takie, które będą idealne dla Was i Waszych dzieci. Wiem co mówię. Codziennie o 21.00 włączam z mężem Netflixa :)

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!