Jak budować pewność siebie u małego dziecka?

Naprawdę niewiele wystarczy, by budować pewność siebie u dziecka. Kilka słów, kilka gestów i dzieci wyrosną na pewnych siebie, swoich wartości dorosłych, spełniających swoje marzenia. Jak ja to robię?Marzę o tym, by za 20 lat powiedzieć sobie "wychowałam wspaniałych ludzi". Takich, którzy będą mieli odwagę żyć, jak chcą, spełniać swoje marzenia, wierzyć do granic możliwości w swoje pomysły. Takich, którzy będą cholernie szczęśliwi. Jednak by osiągnąć taki cel, od samego początku staram się budować w nich ogromną pewność siebie, swoich wartości i odwagę. Wystarczy naprawdę niewiele, by pokazać dziecku to, co najważniejsze.Możesz wszystko! Dasz radę!


Długą i nerwową drogę przeszłam, by móc dzieciom dać wiarę w 200% ich możliwości. Jestem matką panikarą i przy szaleństwach, wygłupach od razu mam wizję wypadku. Mój mąż za to jest w takich sytuacjach czwartym dzieckiem i najlepszym kompanem do zabawy. To on daje zielone światło do działania naszym dzieciom. Dzięki takiemu podejściu wyluzowałam i daje im się cieszyć ze wszystkiego, co nowe, szalone (w granicach rozsądku;)). Miewam zawały serca, ale nie daję po sobie poznać, że nie wierzę w ich możliwości. Lena doskonale wspina się po ściance wspinaczkowej naprawdę wysoko, Nikodem osiąga kosmiczne prędkości na rowerze, a Oliwka nurkuje w wodzie, z wymyślonymi rekinami. Biorę głęboki oddech i mówię "dasz radę! super! dzielna dziewczyna". Widzę w ich oczach wiarę we własne możliwości, a nawet w to, co nieosiągalne. Wsparcie rodzica dawane dziecku jest naprawdę ogromną motywacją do działania. Pamiętam, jak ponad 25lat temu uczyłam się jeździć na dwóch kółkach, na rowerze. Bałam się okropnie. Jazdy uczył mnie mój kochany dziadek, i to on biegał za mną, motywował, że tym razem się uda, jestem super i jutro pojedziemy na długą wycieczkę. Uwierzyłam we własne możliwości i do dziś pamiętam tę wycieczkę z dziadkiem.


Chwalę i doceniam


To działa na każdego. Na dzieci i dorosłych. Cieszysz się, jak mąż pochwali obiad, który ugotowałaś, szef projekt, w który włożyłaś wiele wysiłku, a koleżanka zachwyci się make-upem? Dzieci mają tak samo! Nie chwalę nadmiernie, ale zauważam rzeczy, w które wkładają wysiłek, które udały im się po raz pierwszy. Doceniam ich wysiłek włożony w czynności, które wykonują. Wiem, że docenienie takich drobnostek cieszy ich i zachęca do działania. A jak posprzątają pokój - chwalę ich za to cały dzień :)


Słucham


Jedną z najważniejszych rzeczy, które chcę zapewnić i zagwarantować dzieciom to fakt, że zawsze mogą przyjść do nas i zostaną wysłuchani. Z każdym problemem, rozterką-jesteśmy rodzicami i to do nas w pierwszej kolejności mogą zwrócić się ze wszystkim. Słucham, zazwyczaj kucając, bądź siadając z nimi na kanapie, odkładając wszystko, co aktualnie robię i dając zapewnienie, że jestem dla nich tu i teraz. Chciałabym być dla nich przyjaciółką, teraz gdy mają 4 lata i gdy będą mieli tal 14ście.


Mówię, że kocham !


To chyba najważniejsza rzecz, jaka może zbudować pewność siebie i wiarę w swoje możliwości. Miłość rodzica to najlepszy czynnik do szczęśliwego dzieciństwa i dorosłości. Kochane dzieci wierzą w siebie, swoje możliwości, plany, marzenia. Codziennie mówię im, że ich kocham. Czasami nawet kilka razy dziennie. Odwdzięczają się tym samym, co potrafi zrobić mi dzień. I choć bywa niekiedy ciężko, to zapewnienie nigdy się nie zmieni.

Zobaczcie, skończyły niedawno 4 lata. Pomysłów i energii mają tyle, co pluton wojska. Mamy bardzo intensywny czas. Już niedługo nasze wyczekiwane, wymarzone wakacje. Nawet nie wiecie, jak bardzo się na nie cieszę! Ogromnie! W tym roku potrzebuję prawdziwego odpoczynku. Czasu spędzonego tylko z nimi. Chcę dać im z siebie, z nas 500%. Ale też ukraść trochę czasu dla siebie i dla nas. Balans i równowaga w życiu jest potrzebna. Wierzę, że to będą naprawdę świetne wakacje. Plecaki już mają spakowane, mogą jechać choćby dziś. Jeszcze chwilę, jeszcze momencik.

Lato w pełni! Chcę pokazać Wam najnowszą kolekcję 5.10.15. którą możecie zobaczyć na zdjęciach w tym i w poprzednim wpisie. Bardzo wygodne, kolorowe, piękne i świetne jakościowo ubrania na lato dla dzieciaków! Przypomnę, aktualnie trwa promocja -50%! 

Sukienka Oliwki - tu
Sukienka Leny - tu
T-shirt Nikodema (HIT!!!) - tu

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!