Jakie obowiązki mają moje dzieci? FILM

Nie jestem już zmęczoną kobietą, która nie wyrabia na zakrętach. Kilka prostych zmian sprawiło, że cała rodzina aktywnie uczestniczy w dbaniu o nasz wspólny dom, naszą przestrzeń i dobre samopoczucie. Dzieci także! Zobacz, jakie mają obowiązki i jak świetnie się bawią!


To, że uwielbiamy razem gotować, doskonale wiecie.(Widziałyście ostatni film z tortem sałatkowym?:)). Dzieci lada chwila skończą 4 lata i wbrew pozorom to już całkiem duże i kumate osobniki. Od zawsze moim priorytetem było nauczenie ich samodzielności w bezpiecznym zakresie dla wieku. Odkąd skończyły rok, jedzą samodzielnie posiłki, są samoobsługowe, jeżeli chodzi o toaletę, ubiór i zaspokojenie podstawowych potrzeb. Bez problemu potrafią nalać sobie wody, wziąć owoc czy umyć sobie ręce bez konieczności angażowania mnie za każdym razem, do najmniejszych czynności. I nie chodzi tu absolutnie o to, że nie mam ochoty im nalać wody czy pomóc, wiem doskonale, że potrafią to zrobić, nie chcę wychować życiowych niedorajd.

Gdy poznałam ideę #DoItTogether, czyli #ZróbmyToRazem postawiłam sobie cel delegowania zadań, większego zaangażowania rodziny we wspólne obowiązki domowe i przy okazji świetnej zabawy. Zobaczcie na poniższym filmiku jakich mam fajnych pomocników, którzy nastawiają pralkę, zmywarkę, a nawet sortują pranie! Niech Was nie zdziwi widok 4-latka obsługującego (pod nadzorem) pralkę czy zmywarkę. Dzieci uczą się bardzo szybko. Pokaż kilkukrotnie dziecku, jak włączasz pralkę czy zmywarkę, a jestem pewna, że szybko będziesz miała pomocnika w pracach domowych.
U nas zapewne sprawę ułatwia fakt, że nasza pralka włącza się w 2 sekundy, jednym przyciskiem. Dzieci sprawdzają tylko, czy włożyłam kapsułkę i nalałam płynu do płukania. Ładują pranie, zamykają, włączają i gotowe. Uwielbiają też składać suche i rozwieszać mokre pranie. Umieją już liczyć, więc ustawiają program zmywarki " jas, dwa, czy, cztely" :) Intuicyjne i dziecinnie proste w obsłudze sprzęty AGD naprawdę ułatwiają życie, a ja uwielbiam upraszczać sobie codzienne obowiązki.

ZOBACZ FILM

Za miesiąc dzieci kończą 4 lata i są bardzo zaangażowane w pomoc. Nie mam tu na myśli stałych i bezwzględnych obowiązków do wykonania, to nadal są tylko
4-letnie dzieci i ich głównym obowiązkiem jest wspaniale przeżyć dzieciństwo. Proponuję im pomoc czy naukę nowych, fajnych czynności, które owocują i sprawiają, że czują się już takie "duzie". Zawsze musimy mieć na uwadze wiek dziecka, jego umiejętności i możliwości wykonania bądź pomocy przy obowiązkach domowych.

Poza podstawowymi obowiązkami (samodzielne ubranie, toaleta, sprzątanie swoich zabawek) moje dzieci bardzo lubią pomagać mi podczas gotowania (łączymy przyjemne z pożytecznym). Odnoszą też naczynia ze stołu do zmywarki, ładują i wyciągają pranie z pralki, lubią też odkurzać i myć okna, ściany, lustra płynem do szyb. Jeżeli jesteście z nami min. 2 lata, na pewno pamiętacie 1,5 roczną Lenkę, której ulubionym zajęciem było mycie drzwi balkonowych?:)

Według najnowszych badań (raport „Podział obowiązków w polskich gospodarstwach domowych”, zrealizowany na zlecenie marki Indesit), dzieci "czasami" pomagają w pracach domowych i zazwyczaj po prośbie rodziców (54%). Dlatego warto angażować dzieci w obowiązki domowe od najmłodszych lat.


A jak jest u Was? Angażujecie dzieci do prac domowych?

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!