Jak przechowywać produkty w lodówce, by dłużej były smaczne i świeże?

Poznaj kilka rad, dzięki którym przechowywane w lodówce jedzenie będzie dłużej świeże. Wiesz, gdzie przechowywać jajka, a jak najlepiej ustawić lodówkę, by nie generowała dodatkowych kosztów?


Myli się ten, kto uważa, że w lodówce panuje jednakowa temperatura. Najcieplejszym miejscem w lodówce jest najwyższa półka, natomiast najzimniejszym miejsce są dolne półki. Warto więc wiedzieć gdzie położyć konkretne grupy produktów by się nie psuły.

Jak przechowywać jedzenie w lodówce, by dłużej były smaczne i świeże?

Najwyższa półka - tu jest najcieplej, więc kładziemy tam produkty o najdłuższej trwałości, najlepiej w szczelnych opakowaniach. Możemy przechowywać tam także gotowe wypieki i produkty, które mamy pewność, że zużyjemy wkrótce. Ja na najwyższej półce trzymam także kilka jogurtów, dzięki temu, że jest tam cieplej niż w pozostałej strefie lodówki - wyjęte jogurty szybciej dostosowują się do temperatury pokojowej.

Środkowa półka - idealna na mleczne, nabiałowe produkty (sery, jogurty). Najczęściej temperatura w tej strefie sięga ok. 5 °C, dlatego możemy też trzymać na niej gotowe, przetworzone już obiady, które zostają na drugi dzień.

Niżej trzymamy to, co psuje się najszybciej. Mięso, wędliny i produkty w otwartych opakowaniach (te, których nie można umieścić w szczelnych pojemnikach).

W szufladach znajdujących się na samym dole lodówki przechowujemy świeże warzywa i owoce.

A co trzymamy na drzwiach? Napoje, butelki z sosami, słoiki. Drzwi to najcieplejsza strefa lodówki - narażona na ciągłe zmiany temperatury przez częste ich otwieranie.

A jajka? Założę się, że wiele z Was trzyma je na drzwiach lodówki. Też tak robiłam, aż do dnia wybierania sprzętów do #NaszeM3. Czytając wiele artykułów o lodówkach, trafiłam też na taki z ciekawostkami. Wiele z nich zapamiętałam i przeczytacie je wyżej. Ale te jajka zdziwiły mnie najbardziej. Wiele lodówek na przecież w wyposażeniu socjalną podstawkę na jajka, na drzwiach lodówki. Zwróćmy uwagę na to, żeby w lodówce jajka były ułożone tępym końcem do góry – dłużej zachowają świeżość. A jajka powinniśmy trzymać wewnątrz lodówki, na przykład na najwyższej półce, w tekturowym opakowaniu.

Jakich produktów nie powinniśmy przechowywać w lodówce?
Warzyw i owoców takich jak: ogórki, pomidory, papryka, marchew, ziemniaki, cebula - ponieważ niska temperatura przyśpiesza ich psucie. Jabłek, gruszek oraz owoców tropikalnych (mango, banany, ananas, papaja, awokado), ponieważ przechowywanie w lodówce spowoduje utracenie smaku i aromatu. Miodu - ten najlepiej przechowywać w zamkniętym słoiku, w szafce. Oleju - niska temperatura powoduje jego mętnienie i niezdatność do spożycia.
Warto też wiedzieć i praktykować to, by surowe jedzenie było oddzielone od gotowego do spożycia. Najlepiej trzymaj je na osobnych półkach. najlepiej trzymać produkty w zamkniętych, szczelnych pojemnikach. Ważne jest też, by nie umieszczać w lodówce jeszcze ciepłych potraw. Powinno się je najpierw schłodzić, a dopiero później umieścić w lodówce.

To, by produkty były długo świeże, zależy też od ustawień naszej lodówki. Do nowego mieszkania wybrałam model LR8 S1 S marki Indesit, o pojemności komory chłodziarki 228 litrów, w klasie energetycznej A+, z zamrażalnikiem o pojemności 111 litrów. O klasach energetycznych, naszych wyborach sprzętów i oszczędnościach z tym związanych pisałam Wam w poście "Jak zmniejszyć rachunki za wodę i prąd? Jak zaoszczędzić czas dzięki dobrym sprzętom". Na naszą 5-osobową rodzinę jest wystarczająca. Zależało mi też, by lodówka miała taki układ półek, żeby mieściła duży garnek z zupą bez problemu.

Trzeba też wiedzieć, że pracująca na okrągło lodówka może odpowiadać za 25%-30% naszego rocznego zużycia prądu. Nieoptymalne korzystanie z lodówki może powodować wzrost rocznych kosztów prądu o ok. 100 zł.

Według wszelkich doniesień optymalna temperatura ustawień lodówki to 5 stopni. Im wyższa, tym niższe będzie zużycie energii elektrycznej. Każde dodatkowe obniżenie temperatury o dwa stopnie mniej, powoduje wzrost poboru prądu o kilkanaście procent. Zamrażarka powinna być ustawiona na -18 stopni. Najważniejsze - lodówka nie może stać przy źródle ciepła (grzejnik, kuchenka), powinna być też odsunięta od ściany min. 2-3cm. Staraj się mieć pełną lodówkę. Jeżeli nie potrzebujesz tylu produktów w lodówce, by zapełnić ją całą - włóż butelki z wodą, soki. W połowie pusta lodówka potrzebuje więcej energii elektrycznej niż pełna.
I zgodnie z powiedzeniem "czym skorupka za młodu nasiąknie"... uczcie dzieci od najmłodszych lat zamykania drzwi w lodówce. Moje dzieci ostatnimi czasy same wymyślają dania, jakie chcą zjeść. Inspiracją jest zawartość lodówki. Otwierały więc drzwiczki i wymyślały to takie, to inne danie. Później oczywiście wspólne gotowanie, według naszej ulubionej idei #DoItTogether, czyli #ZróbmyToRazem. Pomoc w opracowaniu menu szybko zmieniła się w zabawę i finałem tego były częste zaglądania do lodówki. Dziś już wiedzą, że to powoduje, że ich ulubione jogurty mogą się popsuć i szybko zrezygnowały z takiej zabawy. Mamy też za sobą śmieszną rodzinną anegdotkę z wyłączeniem światła w lodówce. Nikodem próbował mi wytłumaczyć, że powinnam wyłączyć światło w lodówce, skoro im każę wyłączać, jak wychodzą ze swojego pokoju.
Wracając do tematu lodówki. Zastosowanie w naszym domu stref przechowywania produktów według zasad, przemyślane zakupy oraz planowanie tygodniowych posiłków bardzo ograniczyło marnowanie jedzenia. Polecam!

1 komentarz

  1. Akurat o ile pomidorów czy cebuli to rozumiem, że się nie trzyma w lodówce to akurat papryka czy marchewka dłużej są świeże i właśnie trzymanie w cieple powoduje ich psucie.
    Oleje też zależy które-niektóre po otwarciu się trzyma w lodówce, choć większość nie.

    Jajka zawsze trzymamy w tekturowych opakowaniach na drugiej półce od góry, jakoś tak zawsze było odkąd pamiętam w domu :)

    OdpowiedzUsuń

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!