Odra - jakie są pierwsze objawy? Symptomy, leczenie, powikłania.

Z wielką obawą śledzę wszelkie doniesienia o kolejnych przypadków zachorowań odry. Myślę, że w związku z sytuacją, jaka ma miejsce, każdy powinien poznać pierwsze objawy choroby, by móc natychmiast zareagować.


Na odrę nie ma leku! Odra rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Wywołana jest przez wirusa paramyxovirus morbilli. Najłatwiej jest się nią zarazić podczas bezpośredniego kontaktu z chorym, gdy chory kicha lub kaszle w naszej obecności, a nawet, wtedy gdy mamy minimalny kontakt z jego łzami, moczem.

Odra jest niebezpieczna także w okresie ciąży. To choroba, która daje liczne i groźne powikłania, a jeden na 1000 chorych umiera. Jeden chory może zarazić od 15 do 20 innych osób. Zapobiec temu może szczepionka MMR.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odra jest jedną z głównych przyczyn zgonów wśród dzieci na świecie. W wyniku wprowadzenia szczepień osiągnięto znaczący spadek liczby przypadków śmiertelnych – o 77% na przestrzeni lat 1999–2008. W 2017 roku liczba osób chorych na odrę w Europie wzrosła czterokrotnie w stosunku do 2016 roku, odnotowano 39 zgonów. W Polsce każdego roku występuje od 60 do 130 zachorowań.

Warto wiedzieć, że transmisja powietrzna zakażenia za pośrednictwem aerozolu kropelek wydzieliny z dróg oddechowych została udokumentowana do 2 godzin od opuszczenia pokoju przez osobę wydalającą wirusy.

Najczęściej na odrę chorują niemowlęta od 6. do 12. miesiąca życia (przed pierwszym szczepieniem), a także dzieci w wieku do 15 lat, którym nie podano dawek przypominających szczepionki. Leczenie odry jest wyłącznie objawowe. Nie ma leków przeciwwirusowych, które byłyby skuteczne w przypadku odry.

Objawy i przebieg odry


Przebieg odry składa się z kilku charakterystycznych etapów:


- Pierwszy okres, to wylęganie się choroby po kontakcie i zarażeniu wirusem. Może trwać od 9 nawet do 14 dni. Niestety jest zupełnie bezobjawowy, a jedyny symptom, jaki może go cechować to nieustępujący stan podgorączkowy.
- Drugi etap trwa od 3 do 4 dni i dość często mógłby być źle zdiagnozowany, gdyż bardzo przypomina objawami początek zwykłej infekcji wirusowej. Takie przypuszczenie może potwierdzać stan podgorączkowy, który przechodzi w podwyższoną temperaturę ciała w granicach od 38˚C do nawet 40˚C, kichanie, katar i suchy, męczący, potocznie określając, jakby szczekający kaszel u dziecka. Oprócz tych niejednoznacznych symptomów, pojawiają się jeszcze inne, które na szczęście pozwalają wyraźnie ocenić stan zdrowia dziecka. Jest to bardzo duża wrażliwość na światło, tak zwany czasowy światłowstręt, nagminne łzawienie oczu i ich zaczerwienienie. Do tego twarz dziecka sprawia wrażenie ciągle zapłakanej. Jest jeszcze jeden typowy dla odry objaw, który staje się widoczny w tym okresie. Na błonie śluzowej policzków, na wysokości dolnych zębów trzonowych pojawiają się niebiesko białe plamki, nazywane plamkami Fiłatowa-Koplika. Dodatkowym objawem jest gruby nalot na języku chorego dziecka i nalot na migdałkach.

Trzeci etap: charakterystycznie nasila się wysypka. Wysypka w pierwszej kolejności pokazuje się za uszami, na twarzy i na szyi, a dopiero potem stopniowo zaczyna schodzić „w dół”, dotykając pozostałych części ciała i ostatecznie zatrzymuje się na kończynach dolnych. Ustępowanie wysypki odbywa się w odwrotnej kolejności. Wysypka trwa ok. tygodnia. Na skórze zmiany mają postać najpierw bladoróżowych, potem ciemnoróżowych i wreszcie brunatnych plam gruboplamistych, które wraz z mijającym czasem zaczynają się łuszczyć. Na tym etapie śluzówki jamy ustnej chorego dziecka są bardzo zaczerwienione. Gorączka, systematycznie opada.
Gdy temperatura ciała spada i spada, w końcu osiąga swój właściwy poziom. W tym czasie skóra jest już dość złuszczona z powodu ustępowania zmian skórnych. Patrząc na skórę na tym etapie, mamy wrażenie, jakby była brudna. Jest to ostatni okres choroby, etap zdrowienia.


ZaleceniaPodczas choroby zaleca się leżenie w łóżku (najlepiej w zaciemnionym pokoju) i izolacja pozostałych domowników z uwagi na bardzo dużą możliwość zakażenia. Najlepiej utrzymać w pokoju odpowiedni poziom nawilżenia powietrza, często go wietrzyć.

Z uwagi na śluzówkę jamy ustnej, podczas choroby zaleca się łagodne potrawy, duża ilość płynów (niegazowana woda, herbata). Po konsultacji z lekarzem doradza się podawanie witaminy A. Dodatkowo syropy na obniżenie temperatury i przeciwkaszlowe.

Do najczęściej spotykanych powikłań z powodu zachorowania na odrę należą:
zapalenie ucha środkowego,
zapalenie krtani,
zapalenie płuc,
zapalenie mięśnia sercowego,
odrowe zapalenie opon mózgowych – najgroźniejsze z powikłań odrowych,
skaza krwotoczna,
zapalenie spojówek lub zapalenie rogówki.


Zawsze pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza. Pamiętajcie! 


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!