Jak zmniejszyć rachunki za wodę i prąd? Jak zaoszczędzić czas dzięki dobrym sprzętom?

Liczyłaś, kiedyś ile kosztuje Cię używanie podstawowych sprzętów: lodówki, pralki czy zmywarki w skali roku? Ja tak, i przy zakupie sprzętów do #NaszeM3 brałam pod uwagę takie parametry, które pozwolą nam oszczędzać prąd i wodę przez kolejne 15 lat!
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu sprzętów AGD, żeby oszczędzać przez lata?


Każdemu, kto staje przed zakupem sprzętów AGD, wybranie niezawodnego, energooszczędnego sprzętu w zakładanym budżecie to nie lada wyzwanie. Sami przed nim stanęliśmy i dziś mogę Wam zdradzić nasze wybory i czym kierowaliśmy się przy wyborze sprzętów. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, większość urządzeń AGD musi posiadać oznaczenie klasy efektywności energetycznej. Dzięki temu wiadomo, ile zużywają energii elektrycznej (w przypadku pralek i zmywarek – także wody).

Sprzęty, które wybraliśmy, pokazywałam już Wam w tym poście – Moja nowa kuchnia. Wszystkie sprzęty, które kupiliśmy do domu, są marki Indesit. Jak już wspominałam, wybór był oczywisty – to jedyna marka, która nie zawiodła nas w poprzednich latach, a co jeszcze ważne – przy porównaniu sprzętów o podobnych parametrach z ofertą innych marek-sprzęty Indesit były o wiele tańsze!

Klasy energetyczne oznaczone są literami. Chłodziarko-zamrażarki, pralki, zmywarki, suszarki, piekarniki mają klasy od A+++ do D, okapy kuchenne od A do G. Najbardziej oszczędne są te z oznaczeniem A+++, natomiast kolejne litery alfabetu oznaczają mniejsze oszczędności. Przy wyborze sprzętów skupmy się na tych z oznaczeniem A+++, A++, A+, A.

Co ciekawe, każdy "+" to 10% oszczędności w stosunku do podstawowej wersji. Także sprzęt A++ będzie generował 20% więcej oszczędności niż sprzęt klasy A.

Podsumowując – szukajmy sprzętów z pożądanymi funkcjami w klasie A, z największą liczbą plusów, w zakładanym budżecie.

Moim zdaniem największą uwagę musimy poświęcić lodówce! Dlaczego? Używamy jej 24 godz./dobę przez cały rok! Kiedyś nie zwracałam uwagi na ustawienie lodówki i zamrażarki. Obecnie ustawiłam sprzęt tak, by wystarczająco chłodził/mroził produkty, by te były świeże i nie generowało to dodatkowych kosztów.

Wybierając pralkę i zmywarkę, poza klasą energetyczną trzeba przeanalizować także roczne zużycie energii podawane na euroetykiecie produktu. Wybierając zmywarkę, poznałam programy, które ma wytypowany model i znając tryb życia mojej rodziny (1-2 zmywania dziennie) wybrałam najbardziej oszczędny program, który ustawiam w przypadku 99% cykli (program Eco). Wyjątkowo niskie zużycie prądu zagwarantują nam pralki klasy A+++, A++, A+, A. Porównując modele zaobserwowałam jedną rzecz. Im bardziej energooszczędny produkt (wyższa klasa energetyczna) tym niższe rachunki za energię elektryczną, ale również wyższa cena samego produktu. Musicie przeanalizować sobie, czy taki jednorazowy wydatek zwróci się Wam w ciągu następnych lat użytkowania i porównać z realnymi oszczędnościami między klasą wyższą a niższą.

Policzyłam, ile kosztują nas sprzęty przy standardowym, normalnym zużyciu.


Piekarnik model IFW 6844 JC IX
Klasa A +
Zużycie energii na cykl (z termoobiegiem) – 0,69 kWh/cykl
Cena 1 kWh – 0.51 zł
Koszt jednego użycia – 0.35 zł
Koszt roczny – przy użyciu 3 x w tygodniu ok. 45 zł

Lodówka LR8 S1 S
Klasa A+
Roczne zużycie energii przy całodobowym korzystaniu - 309 kWh
Koszt roczny – 158 zł

Zmywarka DIFP 8T94 Z.
Klasa A++
Zużycie wody 2520 litr/rok
Cena w moim mieście – 7,13zł m3 = 0,0073 zł/litr
Roczny koszt wody = 19 zł
Zużycie energii – 0,95 kWh/cykl (280 cykli rocznie)
Koszt zużycia energii: 128.50 zł
Zmywarka koszt prądu i wody = 148 zł

Pralka linii Innex BWA 71283X W PL.
Klasa A+++
Zużycie energii na rok 174 [kWh] = 89 zł
Zużycie wody na rok 10840 [l] = 80 zł

Płyta indukcyjna VID 641BC
Przy płycie ciężko jest o dokładne wyliczenia. Jedni gotują codziennie, często na kilku polach jednocześnie, inni raz na kilka dni. Nam zależało na płycie indukcyjnej (w ogóle nie braliśmy pod uwagę płyty gazowej). Po kilku miesiącach użytkowania szczerze polecę Wam płytę z łączonymi polami i co ważne z zabezpieczeniem włączenia przez dzieci. W poprzedniej kuchni mieliśmy standardową kuchenkę i kilka akcji z niekontrolowanym włączeniem przez dzieci.

Płyty indukcyjne w porównaniu z tradycyjnymi płytami grzewczymi pozwalają na oszczędność energii nawet do 25%. To także redukcja czasu gotowania do ok. 30%. Nie brudzi garnków i nagrzewa się minimalnie, jedynie od oddanego ciepła garnka czy patelni. To jest bardzo ważne, szczególnie jeżeli w kuchni pomagają Wam dzieci. U nas zabawa napędzana ideą #DoItTogether, czyli #ZróbmyToRazem trwa w najlepsze – dzieci gotują ze mną prawie zawsze. Gotowanie co prawda trwa dłużej, ale ile mamy przy tym frajdy! Dzieci tak się wkręciły w gotowanie, że znają już na pamięć nasze ulubione przepisy i wiedzą co musimy jeszcze dodać. Bardzo się cieszę, że takie codzienne czynności dają nam możliwość wspólnego spędzania czasu i radości, bo o to chodzi w tej naszej szalonej codzienności :)

Jakie są nasze roczne wydatki na sprzęty AGD?
Prąd (za w/w sprzęty) – 430 zł
Woda – 110 zł

Jak zmniejszyć rachunki za wodę i prąd? Jak zaoszczędzić czas dzięki dobrym sprzętom?Z ciekawostek ile kosztuje używanie laptopa przez ok. 8h dziennie? Ok. 0,25 zł a telewizor (przy poborze 40W/h) ok. 2 groszy.

Warto przed zakupem, wymianą sprzętów AGD przeanalizować roczne zużycie prądu, wody. Dodatkowo poznać programy prania czy zmywania – czy będą odpowiednie do naszych potrzeb i stylu życia. Ja ubóstwiam wręcz program Push&Wash w mojej pralce, który pobiera mało wody i trwa tylko 45 minut. Pranie nastawiam przed wyjściem z dziećmi do przedszkola, po powrocie mam już uprane pranie. Zmywarkę zazwyczaj nastawiam przed położeniem dzieci spać – po godzinie mam już czyste naczynia i rozpakowaną zmywarkę.

Różnica między zmywaniem ręcznym a zmywarką:


1. Zmywanie ręczne:

20-minutowe zmywanie wodą ciepłą, płukanie naczyń wodą zimną generuje:
- 50 litrów wody ciepłej – koszt 1,04 zł
- 31 litrów wody zimnej – koszt 0,36 zł
Koszt = 1.40 zł

2. W zmywarce:

Program Eco – 50 stopni i 140 minut.
Koszt = 0,46 zł /cykl
Oszczędność czasu - bezcenna!

A jak wiecie, ja uwielbiam ułatwiać sobie życie. Uwielbiam wszystkie cuda techniki, jakie obecnie mamy, te, które oszczędzają mój czas, a co lesze robią coś za mnie. Życie jest po to, żeby je sobie ułatwiać – i do tego dążę. Po przeprowadzce do nowego mieszkania byliśmy dwa tygodnie bez zmywarki, wtedy jeszcze bardziej doceniłam ten sprzęt.

Podsumowując, warto brać pod uwagę sprzęty energooszczędne w wysokich klasach energetycznych A+++, A++, A+, A. Warto przy tym sprawdzić roczne zużycie wody i prądu w pożądanych przez nas programach. To da nam znaczące oszczędności w skali roku i najbliższych lat.

My z naszych sprzętów jesteśmy bardzo zadowoleni! Cieszę się, że udało nam się zrobić dobry research i trafić idealnie z doborem, funkcjami sprzętów pod nasze wymagania. I co najważniejsze, zmieściliśmy się w budżecie, bo w porównaniu z innymi modelami i markami, nasze wypadły najlepiej!
Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!