Znaczące zmiany w opiece okołoporodowej które wchodzą w życie 1 stycznia 2019!

Od 1 stycznia 2019 wchodzą w życie nowe standardy opieki okołoporodowej. Warto wiedzieć co się zmieniło i jakie będziemy miały prawa!

TUTAJ możecie przeczytać cały projekt standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. Nowy projekt uwzględnia zmiany i uzupełnienia, o których kobiety mówiły przez lata. Ma też na uwadze wytyczne światowej organizacji zdrowia WHO. W standardzie wyodrębniono dodatkową część poświęconą organizacji świadczeń w przypadku sytuacji szczególnych. Bazowano na obowiązujących przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia z 9 listopada 2015 roku.

Najważniejsze zmiany znajdziecie poniżej. Nowy projekt szczegółowo określa każde postępowanie personelu w I-IV fazie porodu. Zawiera prawa i standardy należne matce oraz szczegółowe czynności dotyczące opieki nad noworodkiem.

Najważniejsze zmiany w opiece okołoporodowej które wchodzą w życie 1 stycznia 2019:


- Zniesienie obowiązkowej hospitalizacji po 41. tygodniu ciąży
- Jednolita edukacja przedporodowa
- Ocena stanu noworodka po urodzeniu w skali Apgar będzie wykonywana na brzuchu matki. Zniknął zapis "może być dokonane" na "powinno być".
- Mamy dostaną wsparcie przy karmieniu piersią! W okresie noworodkowym należy zapewnić warunki prawidłowej laktacji i odżywiania noworodka przez dostarczenie matce (przez położną) wyczerpujących informacji na temat karmienia piersią.
- Mleko modyfikowane tylko po zaleceniu lekarza, w ostateczności. Tylko lekarz będzie mógł zlecić podanie noworodkowi mieszanki, gdy uzna, że jest to niezbędne. Nie będzie też podawania noworodkom wody i glukozy, jeżeli nie będzie to miało uzasadnienia medycznego.
- Szpital będzie miał obowiązek zapewnić pacjentkom dostęp do laktatora, jak i wspomóc je prezentując procedury przystawiania dziecka do piersi.
- Noworodkowi należy wykonać czynności profilaktyczne obejmujące: profilaktykę krwawienia wywołanego niedoborem witaminy K, profilaktykę zakażenia przedniego odcinka oka, szczepienia ochronne, podanie immunoglobiny anty-HBs dzieciom matek z HBs dodatnim, rozpoczęcie profilaktyki krzywicy.
- Wsparcie i diagnostyka depresji. Wprowadzony zostanie test Becka, który pozwoliłby lekarzowi wykryć nieprawidłowości. Każda kobieta miałaby trzy takie badania: w I trymetrze ciąży, w III trymestrze na miesiąc przed porodem, oraz miesiąc po porodzie (trzecie badanie miałoby być wykonywane w czasie wizyty patronażowej położnej).
- Zmiany w badaniach. Te zgodnie z najnowszymi rekomendacjami PTG będą wykonane wcześniej, tj. pomiędzy 18-22 tydz. ciąży, a nie 21-26. Badania USG odbywać się będą w 11-14 tydz. ciąży, 18-22, 27-32 i w 40. tyg.ciąży. Wycofane zostało badanie w kierunku cytomegalii.
- Większe nastawienie lekarzy na poród naturalny. Mniej cięć cesarskich będzie możliwe, jeśli każda kobieta, która będzie chciała, będzie miała możliwość znieczulenia do porodu.
- Większa edukacja o metodach łagodzenia bólu. Informacje na ten temat powinna przekazać jej położna lub lekarz prowadzący. Każda kobieta będzie też mogła przed porodem odwiedzić szpital, w którym chce rodzić i zapytać, czy jest możliwe znieczulenie.
- Plan porodu na pierwszym planie. Kobieta w ciąży wraz z położną lub lekarzem opiekującym się ciążą będzie mogła stworzyć plan porodu. W planie zapisane będą wszystkie preferencje kobiety co do tego, jak ma wyglądać poród oraz opieka po porodzie.
- Położna odwiedzi kobietę i noworodka aż 4 razy. Po powrocie do domu kobietę i dziecko będzie musiała odwiedzić położna środowiskowa – co najmniej 4 razy.

Co dodałybyście do tej listy? Co zmieniłybyście w opiece okołoporodowej w naszym kraju, by matkom rodziło się po prostu lepiej?


Ja chciałabym dodać zapis o możliwości przebywania ojca dziecka na sali podczas cesarskiego cięcia w miarę możliwości. To byłoby ogromne wsparcie podczas operacji!


6 komentarzy

 1. Możliwość pozostania ojca na sali operacyjnej przy planowych CC tak jak wszędzie na zachodzie i pozostania ojca z matką i dzieckiem na czas pobytu w szpitalu, za granicą to norma od lat, pracowałam już 10 lat temu za granicą i to było coś normalnego, facet ma swoje łóżko!!! Więcej prywatności na salach wieloosobowych, za granicą absolutna norma zaslonki między łóżkami!!!! Nie każdy chce karmić przy 4 innych ojców!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajnie że za granicami kraju rola ojca, partnera jest bardziej doceniana niż u nas. Licze na to że kiedyś i u nas tak będzie.

   Usuń
 2. dla mnie osobiście porażka, że wycofali cytomegalie, osobiście mam i miałam podczas ciąży i między innymi to wpłynęło na to, że mój syn jest skrajnym wcześniakiem.

  OdpowiedzUsuń
 3. dołożyli szkodliwe USG brawo! i nieobowiazkowa hospitalizacja po 41 miesiacu ciazy... czyli jak cos nie tak to kobieta skazana na siebie...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. USG nie jest szkodliwe. Jest całkowicie bezpieczne. Wiesz ile razy miałam wykonywane.. dziesiątki! Ale tak jak Ty, uważam jednak że po 41 tc kobietę powinni hospitalizować. Sama urodziłam się 17 dni po terminie, z 2 pkt Agpar i bez oznak zycia przez opóźnienie.

   Usuń

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!