Jak dbać o uszy dzieci, by zmniejszyć ryzyko infekcji i chorób? Sprawdź, czy popełniasz błąd.

Przez pierwsze dwa lata życia dzieci choroby uszu towarzyszyły nam często. Od kilku miesięcy dzięki specjalnej higienie, dolegliwości nie wracają, dzieci uwielbiają czyszczenie uszek. Zdradzę Wam nasze sposoby, by uniknąć dolegliwości i chorób, i odpowiednio dbać o jeden z najważniejszych zmysłów. #zadbaneuszka #vaxol
Na końcu postu zobaczcie film, w którym opowiedziałam naszą historię problemów z uszami u dzieci i sposoby jak sobie z tym poradziliśmy.

Zmysły to zdolność odbierania bodźców z zewnątrz. Każdy z nich wyposażony jest w receptory, które przekazują odpowiednie impulsy do mózgu. Dopiero tam następuje ich analiza i ocena. Człowiek ma pięć zmysłów: wzrok, słuch, dotyk, węch i smak. Wszystkie są niezwykle ważne i trzeba o nie dbać. Dziś skupimy się na słuchu, bo o niego szczególnie trzeba dbać.


Uczmy dzieci od najmłodszych lat odpowiedniej higieny uszu. Nie przekazujmy złych nawyków.CZYM GROZI NIEODPOWIEDNIA HIGIENA USZU?


Uszy to jeden z najważniejszych narządów, dlatego trzeba odpowiednio o nie dbać. Zatkane ucho to duży problem, dlatego warto wiedzieć jak szybko, skutecznie i bezpiecznie oczyścić ucho.
W uszach zbiera się woskowina. Może nie jest zbyt estetyczna, ale ma na celu ochronę i nawilżenie przewodu słuchowego. Dzięki malutkim włoskom znajdującym się w przewodzie słuchowym jest ona stopniowo usuwana z ucha wraz z kurzem i innymi zabrudzeniami. Dlatego do czyszczenia uszu zwykle niepotrzebna jest nasza ingerencja, uszy czyszczą się same z największych zabrudzeń. Problem pojawia się wtedy, gdy w uszach nagromadzi się zbyt dużo woskowiny. Może pojawić się wtedy pogorszenie słuchu, blokada kanału słuchowego przez czop woskowinowy, stan zapalny uszu. Małe dzieci, które poznają świat, uczą się mówić, mogą wtedy mieć problemy z prawidłową nauką wymowy.
Dodatkowo warto dbać o uszy podczas częstego korzystania z pływalni, basenu i latem, podczas kąpieli w jeziorze, morzu. Wilgotna woskowina oraz ciepło panujące w uchu stanowią doskonałe środowisko do rozwoju bakterii i grzybów. To z kolei sprawia, że możemy częściej zapadać na infekcje uszu. Warto przed wejściem do wody zaaplikować dawkę preparatu do higieny uszu.


JAKIE CHOROBY MOŻE WYWOŁAĆ ZŁA HIGIENA USZU I NADMIAR WOSKOWINY? • Problemy ze słuchem. Jeśli kanał słuchowy zostanie całkowicie zablokowany przez tzw. „korek woskowinowy” utratę słuchu!!
 • Szumy w uszach
 • Korek woskowinowy pęczniejąc, może powodować ból oraz obrzęk kanału słuchowego. W konsekwencji może to doprowadzić do zapalenia ucha zewnętrznego.
 • Małe dzieci uczą się mowy ze słuchu. Jeśli uszko jest zapchane, dziecko może źle słyszeć i przez to mieć problem z poprawnym wypowiadaniem wyrazów.
 • Problemy ze słuchem mogą wywołać u dzieci rozdrażnienie i nerwowość.
 • Zatkane ucho woskowiną może powodować, że w przypadku bólu ucha lekarz nie będzie mógł zobaczyć, co się dzieje w uchu (czy problem jest w uchu zewnętrznym, czy środkowym) i nie będzie wiedział jakie leczenie zastosować.

JAK BEZPIECZNIE I SKUTECZNIE WYCZYŚCIĆ USZY ?


NIE CZYŚCIMY USZU PATYCZKAMI! Możemy uszkodzić słuch, naruszyć naskórek w kanale słuchowym, zapchać w przewodzie słuchowym woskowinę i stworzyć korki woskowinowe, które w niektórych przypadkach może usunąć już tylko lekarz. Laryngolodzy odradzają też różne „domowe” sposoby usuwania korków woskowinowych niezwykle popularne wśród naszych babć, takie jak np. świecowania uszu. Metoda ta może doprowadzić do takich poważnych komplikacji, nawet do perforacji błony bębenkowej.
Laryngolodzy zalecają czyszczenie uszu z woskowiny u dzieci i u dorosłych 1 – 2 razy w tygodniu, w zależności od indywidualnych cech i tempa gromadzenia się woskowiny. 
Częściej należy czyścić uszy u osób noszących słuchawki douszne i w przypadku pojawienia się korka woskowinowego. Wówczas zalecane jest stosowanie Vaxolu 2 razy dziennie przez 4-5 dni. My czyścimy dzieciom uszy 2 razy w tygodniu.#zadbaneuszka #vaxol

PATYCZKI ZAMIENIAMY NA DOBRY, SPRAWDZONY PREPARAT DO HIGIENY USZU.

Cała nasza rodzina od dłuższego czasu używa preparatu Vaxol. Zarówno my, jak i dzieci minimum 2 razy w tygodniu czyścimy uszy poprzez wygodną aplikację dawki preparatu do ucha i wyczyszczeniu wydzieliny.
Dlaczego wybraliśmy preparat VAXOL spośród wielu dostępnych na rynku? Poleciła go nam Pani laryngolog po kolejnym zapaleniu ucha u dzieci. Jest bezpieczny dla dzieci od 1 r.ż. (można go stosować także u niemowląt po konsultacji z pediatrą), składnikiem preparatu jest wyłącznie, specjalnie oczyszczona w warunkach farmaceutycznych, oliwa z oliwek. Ten naturalny składnik pielęgnuje skórę przewodu słuchowego, regeneruje ją oraz chroni przed nadmierną wilgocią, zmiękcza korki woskowinowe oraz oczyszcza uszu z woskowiny. Dodatkowo oliwa z oliwek delikatnie natłuszcza ucho, chroniąc naskórek przed wysychaniem. Przekonał mnie także fakt, że wybrany przez nas preparat jako jedyny na rynku posiada oficjalne rekomendacje Polskich Towarzystw Laryngologicznych, od 10 lat polecany jest przez lekarzy laryngologów i specjalistów.
#zadbaneuszka #vaxol

Przerabialiśmy kilka preparatów do czyszczenia uszu. Wybierając ten idealny dla siebie, szczególnie dla dzieci, zwróćcie uwagę na końcówkę aplikatora, by była dobrze wyprofilowana, a także na siłę, z jaką preparat aplikowany jest do ucha. VAXOL daje nam możliwość czyszczenia uszu na leżąco, co dzieci uwielbiają. Kupiłam go także babci, na problemy z korkiem woskowinowym. Udało się usunąć korek za pomocą preparatu, nie była konieczna wizyta u lekarza i usuwanie woskowiny z ucha.


7 komentarzy

 1. Będe pewnie pierwszą która przyzna się do błędu. Moja córka ma 4 mc i czyszczę jej uszy patykami. Czyściłam, bo na wtorkowej wizycie zapytam pediatre o płyn do uszu. Co ciekawe położna ktora wydawała mi się bardzo kompetentna nic mi o tym nie mówiła!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja patyczkami czyszczę małżowinę, a do środka psikam sprayem fonix, który ma w składzie różne olejki i dobrze woskowinę rozpuszcza

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze ze na to trafiłam. Co prawda jestem w 38 tc, ale juz mam kupione patyczki. Nie wiedziałam że sie ich nie zaleca. Zapytam pediatre o pozwolenie na stosowanie sprejów po porodzie. Buziaki dla trojaczków!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Kupiłam ten płyn w spraju i naprawde jest super. Nawet mój 4latek bez awantur czysci uszy.

  OdpowiedzUsuń
 5. świetne są te spraye do uszu. to chyba najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na czyszczenie uszu. też używamy fonixa zielonego, a patyczków już dawno się pozbyliśmy z domu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. świetne są te spraye. też używam Fonixa i dzięki niemu regularnie pozbywam się nadmiaru woskowiny z uszu. cała moja rodzina tak czyści uszy :)

   Usuń
 6. Ja zaczynałam od patyczków, ale akurat moja położna szybko mnie naprostowała i teraz już tylko fonix psikam do uszek.

  OdpowiedzUsuń

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!