90% z nas jest nosicielem wirusa, który jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży i dzieci! Warto wiedzieć więcej!

Wirus HSV - wirus opryszczki niesie za sobą ogromne niebezpieczeństwo dla ciąży i dziecka. Będąc w ciąży, nie miałam o nim pojęcia! Dopiero mój lekarz prowadzący, widząc opryszczkę wargową w I trymestrze ciąży uświadomił mnie o zagrożeniu, jaki niesie dla mnie i dla dzieci wirus HSV.

Wirus HSV wywołuje opryszczkę:
- typu pierwszego - wargową
- typu drugiego - genitalną

Szacuje się, że 90% z nas zakażonym jest wirusem HSV (herpes simplex virus - HSV). Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, przez dotyk, a także w wyniku kontaktów seksualnych (typ II). Zakażenie wirusem następuje najczęściej pomiędzy 6 miesiącem a 5 rokiem życia (50% dzieci do 5 roku życia ma swoiste przeciwciała).
Wirus nie zawsze uaktywnia się od razu. Zapada w naszym organizmie w uśpienie, ujawniając się wtedy, gdy nasz organizm jest mocno osłabiony lekami, chorobą, długim przebywaniem na słońcu. Co mnie zdziwiło odnośnie leczenia? Gdy pojawią się pęcherzyki na ustach, znacznie skuteczniejsze jest leczenie lekiem przeciwwirusowym, niż kremami czy plastrami! Krem działa powierzchownie tylko na widoczne komórki, lek natomiast "od środka" walcząc z każdą tkanką zakażoną wirusem.

Objawy opryszczki wargowej:
W okolicach ust tworzą się malutkie pęcherzyki, które pękając tworząc strupy. Zmiany opryszczkowe wcześniej zwiastuje pieczenie, swędzenie i bolesność okolicy ust. Więcej wiadomości przeczytacie tutaj.

Opryszczka genitalna
Opryszczką narządów płciowych możesz zarazić się w różnych sytuacjach, nie zawsze intymnych. Wirus rozprzestrzenia się przez błony śluzowe oraz skórę. Opryszczką może zarażać osoba, która nie ma żadnych widocznych objawów i u której choroba jest w stadium utajenia. Wiele osób nawet nie wie, że może być zakażonym i zarażać innych! 
Do zakażenia HSV tupu 2 dochodzi najczęściej pomiędzy 14 a 29 rokiem życia. Zakażenie jest najczęściej skutkiem stosunku seksualnego z zarażoną osobą.

Objawy opryszczki genitalnej: 
Na początku pojawia się obrzęk, pieczenie i swędzenie, potem na zaczerwienionej skórze pojawiają się zgrupowane małe pęcherzyki wypełnione przezroczystą treścią. Dość szybko dochodzi do pęknięcia pęcherzyków i powstają nadżerki oraz strupki. Zmianom na narządach płciowych towarzyszy dość silny ból, może wystąpić też problem z oddawaniem moczu. Więcej przeczytacie tutaj

Opryszczka to nie problem kosmetyczny, a zdrowotny!
Szacuje się, że chorobą dotkniętych jest już 29 milionów osób w Polsce. Jedynie 7% mężczyzn i 11% kobiet kontaktuje się w tej sprawie z lekarzem. Warto mieć świadomość, że wirus HSV niesie za sobą duże niebezpieczeństwo i przy objawach udać się do lekarza! W ciąży opryszczka wymaga profesjonalnego leczenia pod okiem specjalisty. Jeśli jesteś nosicielką HSV, lekarz rozpocznie leczenie, które zminimalizuje albo nawet wykluczy ryzyko przeniesienia choroby na dziecko. Dlaczego wirus HSV jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży i dzieci? 


Opryszczka narządów płciowych u kobiety w ciąży grozi zakażeniem dziecka. Co gorsza, do zakażenia może dojść w trakcie trwania ciąży, w momencie porodu lub już po porodzie. Szczególnie jeżeli opryszczka pojawiła się po raz pierwszy! 
Statystyki są przerażające! Zakażenie płodu we wczesnym okresie ciąży w 20% grozi poronieniem, zakażenie w późniejszym okresie ciąży może grozić porodem przedwczesnym lub bardzo niebezpiecznym dla dziecka pierwotnym zakażeniem płodu. U kobiet w ciąży, z objawami nawrotowej opryszczki należy wdrożyć standardowe leczenie przeciwwirusowe. Każdy epizod podczas ciąży z wirusem HSV jest wskazaniem do leczenia przeciwwirusowego doustnego (od 34-36 tc) ze względu na częsty, bezobjawowy nawrót choroby i ryzyko zakażenia okołoporodowego! 


Zrób badania na wirus HSV! 
Każda kobieta w ciąży powinna zbadać się pod kątem wirusa HSV! Można wykonać test PCR, test Elisa i Western-Blot. Badanie można wykonać z krwi, moczu, płynu mózgowo-rdzeniowego lub wymazu ze zmian skórnych (treści pęcherzyków). Bezpośrednie badanie cytologiczne umożliwia potwierdzenie klinicznego rozpoznania zakażenia wirusowego. Można też badać obecność i poziom przeciwciał przeciw wirusowi HSV.

Leczenie opryszczki w ciąży
Opryszczka genitalna w okresie okołoporodowym jest wskazaniem do włączenia doustnego leczenia antywirusowego, jak również do wykonania cięcia cesarskiego. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje przy pierwszych objawach opryszczki zastosowanie leku antywirusowego przez 5 dni, nawet jeśli jest to jej nawrót. Dodatkowo nie należy współżyć w okresie objawów.


Szacuje się, że w 2007 roku 200 milionów kobiet w ciąży na całym świecie było zakażonych wirusem opryszczki HSV !!! Opryszczka u dziecka
Większość dzieci na początku nie wykazuje żadnych objawów choroby i łatwo ją przeoczyć, a śmiertelność wśród nieleczonych noworodków jest wysoka. Bardzo często osoba zarażona nie wie o tym, że w jej organizmie znajduje się wirus HSV. Dzieje się tak dlatego, że aż 80 - 90% zakażenia opryszczką ma charakter bezobjawowy. Przyszła mama może w związku z tym nie wiedzieć, że ma opryszczkę i w konsekwencji zarazić swoje dziecko.

W trakcie porodu dochodzi do blisko 85% zakażeń HSV u noworodków. Do zarażenia dziecka może dojść także w trakcie trwania ciąży albo poprzez przeniesienie wirusa np. przez ręce matki.

Jak możesz uchronić swoje dziecko przed zakażeniem? 
Opryszczka i aktywne zmiany chorobowe w okolicach narządów płciowych są wskazaniem do porodu przez cesarskie cięcie. Szczególnie niebezpieczny jest wirus, który uaktywnił się po raz pierwszy u matki. Wirus może spowodować między innymi śródmiąższowe zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, drgawki, objawy neurologiczne, powiększenie wątroby i śledziony.
Objawy mogą wystąpić od pierwszego dnia po urodzeniu do końca 4. tygodnia życia. Jeśli mamy do czynienia z postacią rozsianą, typowe zmiany zewnętrzne pojawiają się z reguły między 5 a 11 dobą od porodu. Są widoczne na skórze, ustach i spojówkach. Jeśli nie zastosuje się odpowiedniego leczenia, choroba dalej się rozwija i może dojść nawet do zapalenia mózgu. Kolejne symptomy postaci rozsianej to obniżenie temperatury ciała, rozdrażnienie, mniejszy apetyt, wymioty, kłopoty z oddychaniem, żółtaczka. Szczególnie groźne dla dziecka jest zapalenie mózgu. Dochodzi do niego zazwyczaj między 8 a 17 dobą życia. Niezwłoczne rozpoczęcie leczenia jest sprawą kluczową! 

Więcej cennych informacji przeczytacie tutaj.

Nie całuj dziecka w usta! I absolutnie nie pozwalaj robić tego innym!
Moje dzieci są nauczone tego, by nie całować innych w usta, chociażby na przywitanie. Nastawiają policzek. Długo zajęło mi przyzwyczajenie dzieci do takiego gestu, a jeszcze dłużej powtarzanie najbliższym, że nie całujemy dzieci w usta, tylko w policzek! Absolutnie nie pozwalam na taką bliskość z obcymi. Nie i już.

Miałam opryszczkę wargową w ciąży i nie wiedziałam jakie to niebezpieczne!
Przyznam szczerze, że będąc w ciąży, nie miałam najmniejszej wiedzy o niebezpieczeństwie opryszczki! Dużo czytałam, byłam świadomą mamą, znałam większość tematów, które dotyczyły ciąży i jej przebiegu, ale na informację o opryszczce nie trafiłam. Niebezpieczeństwo uświadomił mi dopiero mój lekarz prowadzący ciążę, gdy na wizycie zobaczył u mnie opryszczkę wargową. W życiu nie spodziewałam się, że zwykła, niezbyt duża opryszczka może być niebezpieczna dla dziecka. Z racji przebytej opryszczki, mieliśmy zlecone dodatkowe badanie słuchu u dzieci. 
Przebyta opryszczka była jednym z zaleceń, poza niską masą urodzeniową. A ja dodatkowo w ciąży badanie na obecność wirusa. 

Badajmy się. Zwykła opryszczka to nie tylko nieestetyczna plama przy ustach to przede wszystkim wirus wymagający konsultacji z lekarzem. Szczególnie w ciąży nie bagatelizujmy problemu, bo jak widać w informacjach, które przytoczyłam wyżej, konsekwencje nieleczonego wirusa mogą być tragiczne w skutkach. Gdy podejrzewacie zakażenie II typem wirusa i opryszczkę genitalną, niezwłocznie skontaktujcie się z lekarzem, by od razu wdrożyć leczenie. 

Więcej o wirusie, objawach i zaleceniach możecie przeczytać na BezOpryszczki.pl 


1 komentarz

  1. Nie miałam po tym pojęcia!!!! Przeszłam tydzień temu a jestem w 16tv. Dobrze ze jutro idę na kontrolę bo bym zwariowana ze strachu :(((((

    OdpowiedzUsuń

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!