Jak ciąża i poród wpłynęły na mój wzrok? Czy z wadą wzroku można rodzić naturalnie?

10 lat temu miałam sokoli wzrok! Potrafiłam rozczytać bilbordy, czy numery autobusów z odległości kilkuset metrów. Teraz, po ciąży i porodzie... stało się coś, czego się obawiałam.

Startowałam z wadą 0.5 i dużym astygmatyzmem. Okularów potrzebowałam głównie do komputera, dużo pracowałam, przed monitorem spędzałam 10-12h dziennie.


Astygmatyzm jest to zaburzenie symetrii obrotowej gałki ocznej, które powoduje powstanie na siatkówce obrazu niepunktowego. Odczuwamy to jako krzywienie obrazu, pogarszanie ostrości i czułości na kontrast. Bez okularów po dłuższej pracy przed komputerem miałam zamglony obraz, bóle głowy i często mrużyłam oczy.
Po ciąży i porodzie miałam wrażenie, że mój wzrok pogorszył się w znaczącym stopniu! Przy zmianie okularów na silniejsze stwierdzono wadę 0.75. Niby niewiele więcej, ale astygmatyzm znów się powiększył.

Kilka dni temu odebrałam nowe okulary, bo poprzednie "uległy zniszczeniu" (ubezpieczajcie okulary, mając w domu małe dzieci!!!). Znów astygmatyzm się powiększył, ale i wada! 1.25 i 1.5 !

Bez okularów nie jestem w stanie pracować przed komputerem, leżąc w łóżku, nie widzę napisów w TV oddalonym o 2 metry od łóżka. Chodzenie bez okularów skutkuje ogromnym bólem głowy i bardzo niewyraźnym widzeniem. Nie ma szans, bym bezpiecznie prowadziła samochód bez okularów.


Czy ciąża i poród może pogorszyć wzrok?


Jestem dowodem na to, że owszem, mogą. Rożne źródła podają, że w czasie ciąży wzrok może pogorszyć się nawet o 1 dioptrię. Na pogłębienie wady wzroku mają wpływ przede wszystkim zmiany hormonalne, które zachodzą w czasie ciąży w organizmie kobiety.Duża wada wzroku a poród siłami natury 


Jeszcze 20 lat temu krótkowzroczność była zaleceniem do cesarki. Obecnie lekarze okuliści zalecają cesarskie cięcie jedynie wtedy, gdy na siatkówce oka widoczne są określone zmiany chorobowe. Dziś ani krótkowzroczność, ani nadwzroczność nie jest zaleceniem do cesarki. Sama duża wada nie jest wskazaniem, dopiero inne problemy wzroku. Dopiero badanie dna oka po konsultacji z lekarzem okulistą mogą dać powody do wykonania cesarskiego cięcia.

Od dobrych kilku lat wiadomo, że o zaleceniu cięcia cesarskiego nie decyduje wysokość wady wzroku, ale obecność lub nieobecność specyficznych degeneracji obwodu siatkówki – tłumaczy prof. Marta Misiuk – Hojło z Kliniki Okulistyki Akademii Medycznej we Wrocławiu. - Źródło

Przy dużej wadzie wzroku nawet - 8/- 10 dioptrii można rodzić naturalnie, pod warunkiem, że badanie dna oka nie wskazuje żadnych dodatkowych zmian. Gdy jednak mamy dodatkowe schorzenia oczu, zaleca się przeprowadzenie cesarskiego cięcia. W przypadku porodu naturalnego może dojść do odwarstwienia się siatkówki.


Mając dużą wadę wzroku lub inne problemy z oczami, warto przed ciążą lub w jej trakcie wykonać badanie dna oka i skonsultować się z dobrym okulistą. 


Ciekawa jestem jak u Was ze wzrokiem po ciąży? Pogorszył się?2 komentarze

  1. Witam. U mnie po ciazy wzrok rowniez sie pogorszyl i to bardzo. Dodatkowo mam zacme :-/ przed ciaza -0,75 -1,25 po ciazy -2,5 -2,75 :-/

    OdpowiedzUsuń
  2. U mnie -0.25 na -1.0 😕😕😕

    OdpowiedzUsuń

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!