Ten błąd popełniają miliony rodziców! My też tak robiliśmy, aż poznaliśmy pewną historię!

Przyznaję, też czasami tak robiliśmy. Przy zabawie, podczas spacerów. Przez kilka sekund, nie dłużej, ale robiliśmy. Na urlopie usłyszałam opowieść, po której przestałam tak robić, i pilnuję innych, by nie robili tak moim dzieciom.Podnoszenie dzieci za ręce podczas zabawy czy spaceru-kto tego nie robił? Dziecko idzie za rączkę z rodzicami, pośrodku i fruuu do góry! Widziałam też ciągnięcie dziecka za rękę, bo rodzic się śpieszył. Biedny maluch, ledwo nadążał za krokami rodzica. 

2-letnia dziewczynka. Od roku rehabilitowana, wszystko przez jedną świetną zabawę z tatą. Bawili się jak zwykle. Mała uciekała przed tatą, który bawił się w niedźwiadka, który ją gonił. Uciekła do łóżeczka. Po chwili chciała, by tata ją wyjął, nie chciała wyjść sama przez miejsce, gdzie wyjęte były szczebelki. Podniósł ją za rączki, do góry. Efektem było zerwane wiązadło i skręcenie stawu. Płacz, stres i cierpienie małej. Późniejsze komplikacje ciągną się za nimi do dziś.


Wiedziałam, że podnoszenie dzieci za ręce może być niebezpieczne, ale sądziłam do tej pory, że chwila takiej zabawy nie zaszkodzi. Małe dzieci nie mają do końca wykształconych i silnych mięśni, kości, stawów i kręgosłupa. Teraz jestem bardziej wyczulona na takie zabawy. Nasza Lenka jest bardzo, bardzo silną dziewczynką. Trzymana za ręce potrafiła się podnieść tak wysoko, jakby ćwiczyła podnoszenie na drążku.

Przeciążenie związane z podnoszeniem i bujaniem dziecka podczas trzymania je za rączki może spowodować uraz mięśni i ścięgien oraz przemieszczenie w obrębie stawu barkowo-obojczykowego, a nawet złamania lub pęknięcia kości palców i nadgarstka.
Najgorsze jest to, że dziecko często nie odczuje bólu w momencie urazu. Uraz będzie nasilał się powoli i dopiero po kilku dniach lub tygodniach da objawy bólowe, a więc i zauważalne ograniczenie ruchomości w stawie. Rodzice nie wiążą zatem urazu z zabawą sprzed kilku dni, tylko szukają innej przyczyny.
Skoki między rodzicami, którzy trzymają dzieci za ręce są równie niebezpieczne! Ta zabawa jest niebezpieczna ze względu na możliwość urazów w obrębie obręczy barkowej. Dotyczą one zarówno mięśni, ścięgien, jak i stawów. Naciągnięcia i przemieszczenia są najczęstsze. U chodzącego już dziecka dodatkowo istnieje możliwość urazów w obrębie stawów kolanowych i skokowo-goleniowych. 

Źródło: TU


Mimo że jestem bardzo świadomą mamą, nie miałam pojęcia, że takie niewinne zabawy mają takie konsekwencje... 
Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!