Do matki, która chce zostawić dziecko "tylko na sekundkę"

Nie bierz przykładu z tych nieodpowiedzialnych matek! Nigdy! Nigdy tego nie rób! Zostawiły dziecko "tylko na sekundkę".Przytoczę Ci 10 autentycznych historii. 10 nieodpowiedzialnych matek i poszkodowani-dzieci.


10 historii, które szokują, są niezrozumiałe i nie miały prawa się wydarzyć!Spotter: Nie pozdrawiam Pani, która dzisiaj tj. 11.05 około godziny 12.00 na ul. Norwida na 15 minut zostawiła śpiące dziecko w wózku i poszła sobie do sklepu. Zero wyobraźni i odpowiedzialności!! Wstyd, żeby obce osoby pilnowały Ci dziecka!
Żródło: TU


W Zamościu dwie matki zostawiły w domu 11-latkę, każąc jej opiekować się 6-latką. Wyszły na imprezę. Nie było ich dwa dni! Dziewczynki wyszły z domu szukać pomocy! Obie matki miały ponad 2 promile! Usłyszały zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia dzieci. Kodeks karny przewiduje karę nawet 5 lat pozbawienia wolności.
Źródło: TU


Pijana matka zostawiła na placu zabaw 4-letniego syna. "Na sekundkę". Chłopiec był sam ponad godzinę. Inne matki wezwały policję. Po chwili pojawiła się matka, zaczęła tłumaczyć policjantom, że siedziała na ławce kilka metrów od placu i "wypiła tylko jedno piwo". 2.5 promila. Matka do aresztu, chłopiec trafił do babci.
Źródło: TU

Matka zostawiła noworodka na sekundę, odeszła kilka metrów, by otworzyć okno i skorzystać z toalety! Dziecko spało na kanapie. Nie wiedziała jednego, nie wiedziała, że w domu były dwa psy razy pitbull. Psy wywlokły niemowlę przed dom, rozszarpały dziecko! Zmarło!
Źródło: TU

W Chorzowie matka zostawiła dzieci (5lat, 1 rok) i wyszła na chwilę, do sklepu. Młodsza dziewczynka wpadła do muszli klozetowej, jej siostra nie umiała jej pomóc!
Źródło: TU

20-letnia matka zostawiła swojego synka o 22.00 pod sklepem monopolowym!!! Zniknęła. Odebrano jej prawa do dziecka.
Źródło: TU

W Teksasie matka zostawiła swoją 6-miesięczna córkę w wanience, do której lała się woda! Miała ważniejsze sprawy, pisała sobie na Facebooku! Zarzekała się, że wyszła tylko na chwilę, zapis rozmów wykazał jednak 20-minutową nieobecność. Przypomniała sobie o małej Zayli dopiero wtedy, gdy drugie dziecko zaczęło jej przeszkadzać w rozmowie. Pobiegła do łazienki, ale było za późno! Dziewczynka przewróciła się w wanience na brzuszek, a jej buzia znalazła się pod wodą. W efekcie Zayla utopiła się.
Źródło: TU


W Żaganiu, na skwerze, przy stojącym tam pomniku zostawiła na chwilę swojego synka i weszła do pobliskiego sklepu. Gdy wyszła, dziecka już nie było.
Nudził się, czekając na mamę, więc postanowił wrócić do domu. Szybko został odnaleziony przez policję.
Źródło: TU


W Pile matka zostawiła 2-letnie dziecko zamknięte w mieszkaniu na ponad 5 godzin. Czujny sąsiad wezwał policję. Matka po 5 godzinach wróciła, nietrzeźwa. Dziewczynka trafiła do rodziny zastępczej.
Źródło: TU


W Pabianicach po ulicy samotnie chodził 3-latek. Szukał mamy. Okazało się, że w domu czeka jego 1.5 brat, ale nie matka! Po pewnym czasie nietrzeźwa kobieta wróciła. Finał jest taki, że 6 jej dzieci znajduje się w domu dziecka.
Źródło: TUW jakim wieku można zostawić dzieci same?


Polskie prawo nie normuje w sposób jasny wieku dzieci, które mogą zostać same w domu. W art. 106 Kodeksu wykroczeń czytamy na przykład, że karalne jest pozostawienie dziecka do lat 7 w okolicznościach, które stwarzają zagrożenie dla jego zdrowia (np. wzniecenie pożaru, pozostawienie na balkonie, samego na nieogrodzonym podwórku). Za takie zachowanie grozi grzywna lub nagana.

Art. 106 Kodeks wykroczeń
Dopuszczenie do przebywania w okolicznościach niebezpiecznych małoletniego lub osoby pod opieką, lub nadzorem. Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Psychologowie i pedagodzy, którzy zagłębili się w temacie, opracowali swoją teorię. Nie zalecają pozostawiania w domu dziecka poniżej 10. roku życia. Polecają też odpowiedni trening i przygotowanie dziecka na samotne przebywanie w domu, bez opieki. Organizacje działające na rzecz ochrony praw dziecka uświadamiają jednak, że wiek nie zawsze jest wyznacznikiem. Niektórzy 13-latkowie nie są na tyle dojrzali, by poradzić sobie w nagłych wypadkach samodzielnie.


Ty decydujesz... 


Śpi. Wychodzisz do sklepu po mleko. Szacujesz, że nie będzie Cię 5 minut, sklep masz przecież po drugiej stronie ulicy. Nie będzie Cię 5 minut. Nie masz jednak wpływu na to, co się może stać. Z 5 minut może zrobić się 5 godzin, 5 dni. Po drodze możesz spaść z ostatniego schodka, skręcić nogę. Może Cię potrącić samochód. Dziecko może za chwilę się obudzić i być samo przez długie godziny.

Oczywiście. Nie popadajmy w skrajność. Wypadki chodzą po ludziach, po dzieciach też. Widzę, jakie pomysły czasami przychodzą do głowy moim 2-letnim dzieciom. Strach pomyśleć co może wpaść do głowy starszemu, silniejszemu dziecku z większą wyobraźnią.

Jednak to na nas, rodzicach, opiekunach spoczywa obowiązek opieki, zapewnienia bezpieczeństwa dziecku.

Gdy muszę oddalić się od dzieci, trzymam się pewnych zasad.

Robiąc obiad w kuchni, sprzatając-dzieci bawią się w swoim pokoju. Zaglądam do nich co jakiś czas, wcześniej korzystałam po prostu z niani video. Widziałam, co robią i reagowałam, gdy była potrzeba.

Zamykam drzwi do łazienki, kuchni i sypialni. Ograniczam im przestrzeń do wygłupów.

Gdy wychodzę na balkon np. rozwiesić pranie, zawsze otwieram klamkę w oknie w salonie, na wypadek, gdyby mnie na nim zamknęły. Mam wtedy możliwość wejść do domu. Raz wywinęły mi taki numer, na szczęście była wtedy u mnie mama i wpuściła mnie do środka. Od tego incydentu zawsze otwieram okno! Nigdy nie wyjdę z domu, zostawiając ich samych. Nie spuszczam z oczu na podwórku czy placu zabaw.

Nawet na "sekunkę".

Jeszcze nie czas.

2 komentarze

  1. Niestety niektórzy nie mają wyobraźni. Straszne jest tylko to ,że dzieci cierpią. Jakoś nie wyobrażam sobie bym mogła zostawić dziecko "na sekundę " .... tak jak napisałaś , wszystko może się stać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak o tym trzeba pamiętać , bo wszytko się może zdarzyć ...

    OdpowiedzUsuń

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!