Jakim podstępem oduczyłam dzieci jedzenia w nocy?

Próbowaliśmy 3 sposobów by odstawić dzieciom nocne karmienie. Trzeci sposób okazał się skuteczny, dwa poprzednie mimo tego że sprawdziły się u większości znajomych, u nas okazały się totalna porażką. Dopiero na urlopie stał się cud!
Udało się! W końcu dzieci przestały budzić się w nocy ma mleko. Odstawiłam nocne karmienie i odżyłam! Wysypiam się jak nigdy! Po kilku dniach, gdy Lena przestała się też przebudzać w nocy w poszukiwaniu smoka, komfort snu i życia poprawił się niewyobrażalnie. 

Jak odstawić dziecku mleko w nocy?Jak oduczyć dzieci jedzenia w nocy?To wcale nie takie proste. Prób było kilka, rad wiele. 


To się u nas nie sprawdziło…


„Po prostu jej nie dawaj”Oliwia i Nikodem od dawna byli gotowi na odstawienie mleka w nocy. Jeżeli nie daliśmy im mleka, nie jadły. Często jednak dawaliśmy im jedną porcję, skoro karmiliśmy już Lenę to dawaliśmy od razu i im, bo mogli obudzić się przecież za chwilę ;) Błędne myślenie. Prze urlopem postanowiliśmy sprawdzić przez 3 dni czy będą wołać mleka w nocy – nie wołały! Nikodem z Oliwka przesypiali całe noce, bez żadnej pobudki. Została nam jeszcze Lena. W maju, D. wyjechał na prawie 2 miesięczny poligon. Stwierdziłam, że to idealnym moment by odstawić Lenie mleko. Wizja przespanej nocy kusiła mnie bardzo. Zostałam sama z trójką maluchów i potrzebowałam przespanych nocy do naładowania energii. Spróbowałam. Nie dawałam jej mleka gdy się budziła. Efekt był taki, że od godziny 1 w nocy, do 3-4 siedziałam przy jej łóżeczku, bo co chwila się budziła i mnie wołała. Po 3 dniach miałam dość, byłam wykończona. Mleko wróciło. 


„Dawaj mniej mleka na tą samą ilość wody”W nocy dostawała 180 ml mleka. Zeszliśmy do 180 z całej butli. Myśleliśmy, że mniejsza ilość oduczy jej jedzenia, i stwierdzi że na mniejsze porcje nie warto się budzić. Budziła się nadal. O 1 i 5! Wiele osób radziło nam by do tej samej ilości wody dodawać mniej porcji mleka. Tak się robić nie powinno. Producent specjalnie wyznacza odpowiednią ilość porcji mleka na odpowiednią ilość wody, by mleko było wartościowe i podane według zaleceń. Zdesperowani spróbowaliśmy i tego sposobu. Co 2 dni zmniejszaliśmy jej porcje mleka na 180 ml wody. Doszła do 2 miarek i nadal chciała je pić. 


I w końcu nadszedł wyczekiwany czas urlopu – Lena po jednym magicznym zdaniu przestała jeść w nocy! 

Pierwszej nocy obudziła się jak zwykle o 1 w nocy. Spaliśmy w pokoju razem z dziećmi, z obawy o wędrówki w nocy. Już miałam wstać zrobić jej mleko, ale spróbowałam podstępu. Mówię do niej: 


„Lenka, u babci nie ma mleka w nocy. Śpij kochanie, mleko wypijesz rano jak wstaniesz”Pomruczała chwilę i zasnęła !!! Bez mleka! O 5 obudziła się ponownie, powtórzyłam jej to samo. Zasnęła. Wstali o 8, każde dostało butle mleka i było zadowolone. 

Kolejne 2 noce ten sam schemat. Pobudka, magiczne zdanie, rano po wstaniu mleko. 4 noc była kryzysowa. Pamiętam bardzo dobrze słowa dziewczyn ze SleepConcept podczas naszych konsultacji, gdy omawiałyśmy odstawienie dzieciom mleka w nocy, że 4 noc może być kryzysowa. Była! Budziła się kilka razy, marudziła, finalnie wylądowała u nas w łóżku. Wiedziałam, że jak przeżyjemy tę noc, wygramy! 

Wygraliśmy! Od pierwszej nocy bez mleka minęły już prawie dwa tygodnie. Lena już nie budzi się w nocy. Przesypiają wszyscy całą noc od 21 do 7/8 rano. 

Pamiętacie to uczucie, gdy obudziłyście się po pierwszej przespanej nocy? Ja mogłam góry przenosić! Dwa lata o tym marzyłam. Przez te 2 tygodnie odespałam wszystkie zarwane nocki. Mam tyle powera że szok! Żałuję, że na ten genialny podstęp nie wpadłam rok wcześniej. Dzieci po skończonym pierwszym roku życia, jedzące zróżnicowane posiłki w ciągu dnia nie potrzebują jedzenia w nocy. Nasza Lenka już też nie ! :) Kiedy Wasze dzieci przestały się budzić w nocy na mleko?
Jakim sposobem oduczyliście dzieci jeść w nocy? 

7 komentarzy

 1. bliźniaki mają rok i 8 miesięcy chłopiec od dawna nie pije mleka w nocy dziewczynka magiczny moment to 1.5 roku gdzie nie w każdą noc potrzebowała mleka i ilości się też zmieniły. tez myślałam żeby oduczyć ale pomyślałam na wszystko przyjdzie czas ...

  OdpowiedzUsuń
 2. Moj synek mial 1, 5 roku jak przestal w ogole pic mleko dostawal witaminy no i oczywiscie jadl to co my

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja zrezygnowała z nocnego karmienia jsk miała 8 miesięcy. Wtedy odstawiła również butelkę. W dzień trzeba było przejść na łyżeczkę. Najgorszej było podanie picia to też nie chwycila butelka. Dwa tygodnie uczyłam ja picia z kubka niekapka - udało sie. Ale do mleka juz nie wrociłam dodawalam go do kaszek na śniadanie i kolacje jak mi sie skończył zapas przeszłam na krowie.
  Pierwsza noc przespana mialam dopero okolo 2 roku życia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Córka przestała budzić się w nocy na mleko jak skończyła 7 miesięcy. Po prostu kiedy się budziła spróbowałam dać jej smoczek zamiast mleka i spała dalej. Trwało to kilka dni, od tego momentu przesypia całe noce od 19 do 6 rano, ma skończone 16 miesięcy i my już nie pamiętamy co to nocne wstawanie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super ze udało się , sen jest ważny , ja też marzyłam żeby bliźniaczki przestały wstawać na pierś w nocy i udało się tuż przed 2 urodzinami pierwszy raz przespałam całą noc :)Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
 6. Gratuluję Kochana należało ci się od dawna!! Już naprawdę czas żeby stały cała noc bez jedzenia. Mój synek odstawil nocne mleko już przed roczkiem, po prostu przestałam mu dawać i a on się więcej nie upomnial. Szczęśliwie nie muszę wstać w nocy już dobry rok!!! Brawo wy!!! Teraz czas na smoki Aga!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Jaki wiek wtedy miała Lena ?

  OdpowiedzUsuń

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!