Mamo, chroń swoje dziecko! Codziennie sprawdzaj czy...

...nie ma kleszczy! Codziennie, wieczorem przy kąpieli, za każdym razem po powrocie z podwórka. Zawsze sprawdzaj, dokładnie.

Kleszcze atakują. Sprawdzaj ciało dziecka czy nie ma kleszczy, codziennie! Dlaczego ukąszenie kleszcza jest groźne, borelioza , Kleszczowe Zapalenie Mózgu, Jak usunąć kleszcza? Jak usunąć kleszcza - FILM.Biję się w pierś. Nie sprawdzałam dzieci do tej pory. Sytuacja zmieniła się gdy wieczorem kleszcza na ciele znalazła moja mama! Wychodziła tylko na chwilę, na podwórko. Nie do lasu, nie na łąkę, na nasze przydomowe podwórko. Byłam w szoku, że i tam są kleszcze! do edukowałam się w temacie, chciałabym Wam przekazać kilka kluczowych informacji.  

Kleszcze atakują!


Kleszcze można spotkać wszędzie, w lasach, na łąkach, nad rzekami, nad wodą, nawet na trawniku przy domu! Po każdym powrocie z domu, warto się obejrzeć, szczególnie nogi i pachwiny. Ważny jest czas reakcji na kleszcza. Im szybciej pozbędziemy się kleszcza, tym mniejsze ryzyko zakażenia przenoszonymi przez niego chorobami. Gdy nie umiemy wyjąc kleszcza sami, bądź gdy nie pozbędziemy się go w całości, należy udać się do przychodni lub na pogotowie. 


Dlaczego ukąszenie kleszcza jest groźne?


Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM) to ciężka choroba centralnego układu nerwowego wywołana zakażeniem wirusowym, która występuje na terenie Polski od kilkudziesięciu lat. Mimo że borelioza jest najbardziej znaną chorobą przenoszoną przez kleszcze, to Kleszczowe Zapalenie Mózgu zajmuje drugie miejsce i jest dużo groźniejsze. Po objawach grypopodobnych może dojść do drugiej fazy, która atakuje układ nerwowy. Choroba ujawnia się zwykle tydzień, dwa tygodnie po kontakcie z zakażonym kleszczem. Chorzy skarżą się zazwyczaj na nudności, wymioty i zawroty głowy. 


W jakich województwach jest najwięcej kleszczy?Najwięcej ataków kleszczy odnotowywanych jest w województwach północno-wschodnich (pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, zachodniopomorskie) oraz w obrębie województw opolskiego i lubelskiego. Z roku na rok kleszcze coraz częściej atakują także w centralnej Polsce, w tym zwłaszcza na Mazowszu. 
Źródło: TUJak usunąć kleszcza?


Masło nie pomoże, to mit przekazywany od pokoleń. Kleszcza wyrwać pęsetką, lub odessać kleszcza specjalną pompką. Miejsce gdzie zaatakował nas kleszcz musimy obserwować, jeśli pojawi się rumień, należy skonsultować to z lekarzem. Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się charakterystyczne zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukłucia. W takiej sytuacji należy zdiagnozować, czy jest to reakcja alergiczna na ukąszenie kleszcza czy tzw. rumień wędrujący, który jest jednym z objawów zakażenia boreliozą
Źródło:TU

Są dwa szczyty aktywności rocznej: maj-czerwiec i wrzesień-październik. W ciągu dnia szczyt porannej aktywności trwa od pierwszej rosy do południa, a wieczorny od 16 do zmroku. Gdy temperatura spada poniżej 4°C, zapadają w letarg: chowają się w ściółce i przesypiają niekorzystne warunki.

Jak usunąć kleszcza - FILM. Polecam Wam ten film, oby Wam się nigdy nie przydał, ale warto wiedzieć więcej. 

Sprawdzajcie siebie i dzieci po każdej wizycie na podwórku. Nawet krótki spacer może zaowocować kleszczem. Pamiętajcie :) Ja będę! :)


1 komentarz

  1. Musze się zaopatrzyć w to lasso na kleszcze . Pozdrawiam i oby wszystkie dzieci to paskudztwo omijało

    OdpowiedzUsuń

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!