Płodne Gadki - porozmawiajmy o płodności

Ponad połowa wiadomości, które od Was dostaje, dotyczy tematu płodności. Pytacie jak przebiegała nasza walka, jak długo staraliśmy się o dzieci, jakie badania zrobić, jaką klinikę wybrać? Pogadamy o tym!


Niedługo będziecie mogły opowiedzieć mi swoją historię,  21 października w godzinach 17-20, pod bezpłatnym numerem tel. 800 800 490 będziecie mogły zadzwonić do mnie, i po prostu pogadać. Wiem, ile potrafi zdziałać rozmowa z kimś, kto pokonał niepłodność, dodać odwagi, motywacji do działania. W tym dniu będę dla Was, dzwońcie! 
Dzień wcześniej, 20 października na moim profilu na facebooku (tu) odbędzie się czat. Możecie pisać swoje pytania, swoje historie. Kobiet walczących z niepłodnością są miliony. Nie jesteś sama. Jeżeli nie chcesz pisać wprost, napisz mi wiadomość prywatną albo maila (kontakt@trojaczki.com.pl), opublikuję Twoją wiadomość anonimowo. 

Zostałam ambasadorką akcji "Płodne Gadki", do Waszej dyspozycji będą specjaliści, lekarze, psycholodzy. Poniżej znajdziecie harmonogram. 

Niepłodność dotyka już 1,5 mln par w Polsce, a mimo to Polacy nadal niechętnie podejmują temat płodności – szczególnie wtedy, gdy pojawia się z nią problem. Wstyd, obawa, a może brak wiedzy? Jedno jest pewne: o płodności Polek i Polaków trzeba rozmawiać, a zachęca do tego nowa kampania „Płodne Gadki”. W przełamaniu tych barier będzie pomagać parom m.in. bezpłatna infolinia z ekspertami z zakresu ginekologii, dietetyki, psychologii i położnictwa oraz czaty z blogerkami, którym udało się przezwyciężyć niepłodność.

Kampania społeczna „Płodne Gadki” skierowana jest zarówno do par, które planują dziecko, jak i do tych, które od dłuższego czasu starają się o nie, ale mają problemy z poczęciem. Głównym celem akcji jest przełamanie tabu i zachęcenie Polaków do bardziej swobodnej rozmowy na temat płodności - z partnerem lub partnerką i bliskimi, a w razie konieczności, także z odpowiednim ekspertem. „Płodne Gadki” mają również pomóc parom zgłębić wiedzę o tym, jak wspierać starania o dziecko, wykonując świadomy krok w stronę rodzicielstwa.

Polacy i płodność

Jak podaje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, aż 1,5 miliona par zmaga się z niepłodnością. Mimo tego, że problem staje się coraz bardziej powszechny, niechętnie o nim rozmawiamy. Aż co drugi Polak w wieku 20-45 lat, w relacjach z partnerem lub partnerką, albo w ogóle nie porusza tematów związanych z płodnością, albo robi to niezwykle rzadko – wynika z badania przeprowadzonego na potrzeby kampanii. Ponadto, Polacy zapytani o elementarne zagadnienia związane z płodnością, często wykazują się dużym brakiem wiedzy. Przykładowo, co trzecia Polka (32 proc. kobiet) nie potrafi obliczyć dni płodnych, a blisko połowa mężczyzn nie zdaje sobie sprawy, że zaczynają się one kilka dni przed owulacją.

– Rozmowa oraz świadomość tego, jak funkcjonuje nasz układ rozrodczy i co wspiera starania o dziecko, to podstawa na drodze ku świadomemu rodzicielstwu. Tym bardziej jest to istotne, gdy pojawia się problem z płodnością i para bezskutecznie stara się o dziecko – mówi Piotr Rowicki przedstawiciel marki Dr Bocian, organizatora kampanii „Płodne Gadki”. – Płodność nie powinna i nie może być tematem tabu, dlatego w ramach naszej kampanii zachęcamy Polaków do tego, by nie bali się o tym rozmawiać, szczególnie gdy pojawiają się problemy z poczęciem. – tłumaczy.

Zacznijmy od rozmowy: bezpłatna infolinia i czaty

Organizatorzy kampanii „Płodne Gadki” stawiają na rozmowę ufając, że już samo podjęcie tematu, zainspiruje wiele par do przełamywania barier. Po pierwsze, startuje specjalna bezpłatna infolinia dla par, które mają problem z poczęciem i bezskutecznie starają się o dziecko. Każdy, kto poszukuje wsparcia lub choćby rozmowy w tym temacie, będzie mógł anonimowo uzyskać indywidualną poradę od jednego z ekspertów kampanii „Płodne Gadki”, którzy będą pełnić dyżury telefoniczne od 13 października do 4 listopada. Na pary, które mają trudności z poczęciem dziecka, czekają specjaliści z zakresu ginekologii, dietetyki, psychologii oraz położnictwa.

– Na naszą płodność ma wpływ wiele rzeczy, takich jak np., dieta, stres czy życie w biegu, czyli obciążenia cywilizacyjne oraz kwestie medyczne. To niezwykle złożony temat, który wymaga wielodyscyplinarnego podejścia, dlatego też w kampanię zaangażowani są specjaliści z różnych dziedzin – mówi Piotr Rowicki przedstawiciel marki Dr Bocian, organizatora kampanii „Płodne Gadki”.

Eksperci będą pełnić dyżury telefoniczne w godz. 17-20 w podanych niżej dniach, pod bezpłatnym numerem tel. 800 800 490:

13 października (czwartek) - lek. med. Robert Kulhawik, lekarz ginekolog , ekspert marki Dr Bocian
17 października (poniedziałek) - Anna Pasternak –Winiarska, dietetyk, prowadząca Szkołę Żywienia Świadomych Rodziców
21 października (piątek) - Agnieszka Mirecka, pokonała niepłodność, autorka bloga trojaczki.com.pl
26 października (środa) - Agnieszka Adamek, pokonała niepłodność, autorka bloga Make One Wish
27 października (czwartek) - Anna Jerzak, psycholog, autorka bloga Psychonomia
4 listopada (piątek) -Katarzyna Płaza-Piekarzewska, położna, autorka bloga zapytajpolozna.pl


Swoim doświadczeniem podzielą się również blogerki, które przezwyciężyły problem niepłodności i po długim okresie starań powitały na świecie wymarzone dziecko.

– Do tej pory dzieliłam się swoim doświadczeniem związanym z niepłodnością głównie na blogu, dlatego cieszę się, że mam okazję na większą interakcję z osobami, które być może borykają się z podobnymi problemami. Mam nadzieję, że zainspiruję je do znalezienia siły do walki – opowiada Agnieszka Adamek, szczęśliwa matka i autorka bloga Make One Wish, jedna z Ambasadorek kampanii. Z Agą możecie czatować 25 października o TU.

Ponadto, pod merytorycznym okiem specjalistów, opracowano cykl materiałów edukacyjnych, wyjaśniających najważniejsze zagadnienia dotyczące płodności kobiety oraz mężczyzny. Materiały te będą publikowane na stronie www.zaplodnieni.pl. – Warto zwiększać świadomość Polaków, a jednocześnie likwidować często krzywdzące stereotypy związane z płodnością kobiet i mężczyzn. Co ważne, planując powiększenie rodziny, dobrze jest już na początku drogi starania się o dziecko udać się do lekarza i przeanalizować również podstawowe aspekty trybu życia, żeby wykluczyć wystąpienie problemów z poczęciem – tłumaczy Robert Kulhawik lekarz ginekolog, ekspert marki Dr Bocian oraz Ambasador kampanii „Płodne Gadki”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie zaplodnieni.pl oraz na Facebook’u Zaplodnieni.pl i Dr Bocian.

Organizatorem kampanii „Płodne Gadki” jest marka Dr Bocian. Patronami kampanii są: Hexanova, Fundacja Bezpieczny Brzuszek, Fundacja Każdy Ważny, magazyn Chcemy Być Rodzicami oraz serwis edukacyjny zaplodnieni.pl.

* Badanie zostało zrealizowane przez SW Research na zlecenie marki Dr Bocian metodą CAWI we wrześniu 2016 r. W badaniu wzięło udział 1000 Polaków w wieku 20-45 lat przy zachowaniu równych proporcji ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości respondenta.


A teraz przypomnę Wam naszą długą,
ale niezwykle owocną drogę do szczęścia!

Po ślubie (maj 2013) zaczęliśmy starania o nasze upragnione dziecko. 2 cykle starań, BUM! Są dwie kreski! Udało się! Nasze marzenie spełniło się tak szybko. Szczęście nie trwało długo, w 5 tygodniu poroniłam. Przeczytasz o tym TU. Najtrudniejszy był pierwszy krok, decyzja wizyty w klinice specjalizującej się w leczeniu niepłodności. Cholernie bałam się wyroku, bałam się, że badania potwierdzą, że nie możemy być rodzicami (przeczytaj TU). Zdiagnozowano u mnie PCOS (przeczytaj więcej TU). O moim leczeniu możesz przeczytać m.in. w tych postach: TU, TU oraz na portalu zapłodnieni.pl  
Wygraliśmy! O tym, że cuda się zdarzają, przeczytasz w najchętniej czytanym poście w historii bloga TU. Nasza historia jest prawdziwym cudem. Przed pozytywnym wynikiem testu, kilka dni wcześniej trafiłam do szpitala z potwornym bólem brzucha, na tyle silnym, że odbierało mi oddech. Zrobili badania w tym test ciążowy. Wynik negatywny. Wyszłam więc do domu, a po kilku dniach.. wydarzył się prawdziwy, potrójny CUD! Więcej przeczytasz TU

Do zobaczenia 20 października w godz.17-20 na moim fanpage i 21 października w godzinach 17-20, pod bezpłatnym numerem tel. 800 800 490

Warto wierzyć.. warto czekać na cud!

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!