Sesja dziecięca. Jak ją zorganizować? Co jest ważne? jak wybrać najlepszego fotografa?

Sesja dziecięca - najpiękniejsza pamiątka na lata! Kiedy zrealizować taką sesję? Jak się przygotować? Jak wybrać najlepszego fotografa? W poście znajdziecie wiele rad. 
Od zawsze marzyłam o pięknej, czułej sesji dziecięcej tuż po porodzie. Wiedząc że urodzę trojaczki, które zapewne będą wcześniakami wiedziałam, realizacja stała się niemożliwa. Nadrobiliśmy to ostatnio! 

Sesję noworodkową ogranicza czas. Jeżeli noworodek waży do 4kg, należy ją zrobić do 14 dnia życia. Jeżeli ponad, jest na to 7 dni. Dziecko śpi prawie cały czas, jest w tym okresie najbardziej plastyczne, tzn. łatwo je ułożyć do zdjęcia. Zawsze dba się o czystość otoczenia, czyste i ciepłe dłonie, temperaturę pomieszczenia. Nawet przed położeniem noworodka na kocyk, czy przed ułożeniem go nagrzewa się to miejsce. Cała sesja cechuje się wolnym tempem. Wszystkie ruchy, układanie dziecka odbywają się bardzo wolno. "Trudne" pozycje zawsze są asekurowane. Nieoceniona jest bliska obecność rodzica! Podtrzymuje się rączki dziecka, potem retuszuje zdjęcie, czy nawet skleja finalne zdjęcie z dwóch roboczych. Sesja noworodkowa trwa od 2 do 5 godzin! Trzeba się do niej odpowiednio przygotować.Źródło:  TU

Sesja dziecięca to już inna bajka. Trwa 1-2 godziny. Maluch jest już większy, a co za tym idzie bardziej oporny na współpracę:) Ma swoje zdanie, swoje pozy. Interesuje go wszystko wokół, czasami trudno o dobre ujęcie. Na takiej sesji powstaje kilkaset ujęć, z czego wybiera się kilkanaście. Na naszej sesji było naprawdę wesoło! Oliwka to urodzona modelka. Ona zrobiła całą sesję.. sama. Sama pozowała, układała sobie rączki pod główkę, strzelała miny. Ile było przy tym śmiechu! Nikodem uśmiechał się na widok aparatu. A Lenka przesłodko pozowała! Sesje robiliśmy w lutym, dzieci jeszcze stabilnie nie siedziały, a zatem wszelkie pozy robiliśmy na brzuszku lub pleckach. Pamiętajcie, bezpieczeństwo dziecka to podstawa. W sieci pełno jest cudownych zdjęć, jednak niedoświadczony fotograf (bez wiedzy o sesjach noworodkowych/dziecięcych) nie przystosowane warunki mogą przynieść odwrotny skutek, niż piękne zdjęcia. 

Pomysłów na sesje jest multum! Gadżetów także! My wybraliśmy piękne wianuszki i tiulowe spódniczki dla dziewczynek, Niki jako prawdziwy mały facet wystąpił w kapeluszu:)  

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa?

1. Doświadczenie w pracy z dziećmi!
Nasza Kasia przyjechała odpowiednio wcześnie, pomogła nam nakarmić maluchy i.. była cierpliwa. Ogarnięcie trójki małych modeli to nie lada wyczyn. Uwierzcie mi. Robiliśmy kilka przerw, nic na siłę. Zmiany scenerii, rekwizytów czy ubranek zawsze odbywały się spokojnie, bez zbędnego zamieszania. To ważne, dzięki temu dzieciom nie towarzyszy stres. Warto przejrzeć portfolio fotografa czy zapytać o doświadczenie w wykonywaniu takich sesji. 

2. Podejście
Dobry fotograf jest jak kumpel. Jeżeli dobrze się czujesz w jego towarzystwie, każda sesja będzie udana. Musicie zapewnić dziecku spokojne, przyjazne warunki pracy, wtedy będzie współpracowało z aparatem. Nasza Pani Fotograf nakarmiła nawet nasze dzieci, zabawiała, przypilnowała. Cud kobieta.  


3.Warunki pracy 
Nasza sesja odbyła się u nas, w salonie. Dzieci były po chorobie, nie chcieliśmy jeszcze wychodzić z domu. Bez problemu studio przeniosło się do nas do salonu. Super opcja. Kasia przywiozła do nas cały samochód! Tła, stelaże, ubranka, gadżety. Byliśmy na sesji brzuszkowej także w studio, rok temu. Obie opcje są godne polecenia, o ile wasz fotograf będzie elastyczny:)

4. Efekt ostateczny 
Ostatnimi czasy porobiło się wielu fotografów amatorów. Za 5 dyszek robią profeski.. Tylko profeskom daleko do ideału. Koniecznie przed ostatecznym wyborem fotografa do sesji dziecięcej weźcie pod uwagę wszystkie powyższe punkty!


Próba generalna :) 
Przed / Po


  
Przed / Po - jest pampers... nie ma pampersa :)

  

Przed / PoI na koniec - NIKI MISTRZ ! :) 


Pochwalcie się na facebooku Waszymi zdjęciami! Czytelniczkom z Białegostoku i okolic polecam naszą Kasię! Towarzyszy nam od pierwszych ważnych chwil naszej rodziny! 

2 komentarze

  1. Pierwsza rodzinną sesję po narodzinach bliźniaczek robiliśmy w domu i wyszła bardzo ładna ,fotograf miał super podejście . Druga niestety nie udana,robiliśmy w studio , dzieci nie czuły się komfortowo, cały ten pośpiech i otoczenie nie sprzyjało , fotograf inny ,bez podejścia i zdjęcia takie sobie .Wasza sesja jest cudowna dzieci na niej wyszły tak pięknie , zazdroszczę takiego fotografa . I małę księżniczki w tych wianuszka . Pozdrowienia i uściski dla Lenki , Nikodema i oliwki

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki! Akurat jestem na etapie szukania fotografa, ale ceny u niektórych kosmiczne! a tu widzę całkiem przyzwoite :) Fajnie dzieciaki wyszły na zdjęciach :)

    OdpowiedzUsuń

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!