Dla wcześniaka mleko matki to dar...

Trwa światowy tydzień karmienia piersią. Od początku ciąży nastawiałam się na karmienie moim mlekiem trojaczków. Wiedziałam, jak wiele znaczy dla wcześniaka siara, mleko matki w pierwszych dniach, tygodniach życia. 

Ściąganie mleka zaczęłam w 2 dobie po porodzie. Mililitry. Dzieci w pierwszej dobie życia jadły 3 mililitry na każdy posiłek! W porównaniu z obecnym posiłkiem (7 tygodni), gdzie jedzą około 100... Kosmos. Pamiętam, jak nakarmienie Leny która jako ostatnia zeszła z karmienia przez sondę - zajmowało nam 40 minut. A jadła zaledwie 10 mililitrów..

W pierwszym dniu po cesarce siedziałam nad laktatorem i czekałam na te pierwsze mililitry. Udało się. Mąż popędził z buteleczką piętro wyżej, na OION. Cieszyłam się, że mimo sytuacji, dostały to co najważniejsze - siarę. 

Po powrocie do domu byłam z siebie zadowolona. Cieszyłam się, że do karmienia dzieci przygotowałam się przed porodem. Miałam laktator, butelki, woreczki na pokarm, zapas herbatników i litry wody. Pokarm na początku ściągałam co 3h. Teraz czasowo jest ciężej, także staram się jak mogę. Dzieci dokarmiamy mlekiem modyfikowanym. Walczymy też przy tym z refluksem. Mam nadzieję że już niedługo sytuacja się unormuje. Cały czas kontrolujemy ilość spożywanego mleka i wagę. Zapisujemy każdy mililitr zjedzonego mleka, ważymy dzieci codziennie kontrolując przyrost wagi. Przy wcześniakach nadzór nad prawidłowym rozwojem, przybieraniem na wadze jest bardzo ważne. Do piersi przystawiam dzieci dla podjedzenia, bliskości. Małe głodomory, ciągle im mało. Nikodem potrafi zjeść już 100 ml, i nadal mu mało. Musimy im zwiększać ilość pokarmu stopniowo. Wyobraźcie sobie krzyk małego, gdy ma ochotę na wiele więcej niż może;)Pytacie mnie jaki laktator wybrałam. O swoim wyborze pisałam TU. Wybrałam Medele, model Swing Maxi. Dlaczego? 


1. Ściąganie z obu piersi. 
Czas, czas, czas! Wiedziałam, że przy trójce dzieci czasu nie będzie w nadmiarze. Okazało się że nie ma go w ogóle;) Także opcja odciągania mleka z obu piersi na raz, pozwala mi zaoszczędzić połowę czasu. 

Boziu, jakie to proste, cudowne rozwiązanie. Zakładasz gorset, podłączasz laktator i ma wolne ręce. Mam czas na fejsa ;), wkładając baterię mam możliwość wstawienia prania, przewinięcia dzieci czy podgrzania mleka. Nie jestem uwiązana do prądu. Przy dwójce, trójce dzieci - idealne rozwiązanie.  

3. Laktacja 
Odciąganie z obu piersi jednocześnie powoduje lepsze opróżnienie piersi, co z kolei zwiększa laktację. W jednej sesji odciągania możesz uzyskać do 18% więcej pokarmu w porównaniu z odciąganiem z jednej piersi. Ponadto odciąganie z dwóch piersi jednocześnie powoduje uzyskanie pokarmu o większej wartości energetycznej. Zapewnia wreszcie maksymalną oszczędność czasu: jest dwukrotnie szybsze w porównaniu z odciąganiem z jednej piersi.

Model ten śmiało mogę polecić każdej mamie bliźniaków, trojaczków, wieloraczków! 


Dlaczego odciąganie z dwóch piersi na raz jest efektywniejsze niż odciąganie mleka z jednej piersi?
- Do 18% więcej pokarmu z odciągania podwójnego w porównaniu z odciąganiem pojedynczym.
- Uzyskanie pokarmu o większej wartości energetycznej, co jest szczególnie korzystne w przypadku karmienia wcześniaków.
- Wyższa wartość energetyczna wskazuje na lepsze opróżnienie piersi, co wspomaga utrzymanie laktacji.
- Większy poziom prolaktyny hormonu odpowiedzialnego za produkcję pokarmu.
- Dwukrotnie szybsze uzyskanie tej samej ilości pokarmu w porównaniu z odciąganiem z jednej piersi.

Nie chcę na blogu awantur zwolenników kp czy mm - jakie obserwuje na innych blogach. Karmienie mlekiem matki czy modyfikowanym to wybór lub konieczność każdej mamy indywidualnie. Widziałam mamy walczące o każdy mililitr. W szpitalu wspierałam inne mamy które prawie się poddały. Dziś, wiem że karmią piersią dalej:) Widziałam też mamy które nie mogły karmić piersią. Pozostawał im kontakt skóra do skóry, kangurowanie maluchów aby poczuły bliskość jak przy karmieniu piersią. 

Karmię, nie głodzę - to najważniejsze. 
Jak? Tak, aby dziecko i matka byli zadowoleni :)


_______________________________

Laktator - Medela Maxi Swing
Gorset do laktatora - POLECAM
Wkładki laktacyjne - polecam NUK'a i Chicco!
Na Feedo.pl z okazji światowego dnia karmienia mega promocje !!! (KLIK

1 komentarz

  1. Gratuluję wytrwałości przy walce o kp. Ja również startu z karmieniem nie miałam łatwego, ale warto było poświęcić każda sekundę na odciąganie laktatorem. Zaowocowało to karmieniem przez dwa lata, co by pewnie trwało dłużej gdyby nie wpłynęły na to moje inne względy zdrowotne.

    OdpowiedzUsuń

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!