Prowadzenie ciąży. Prywatnie czy państwowo?Kilka tygodni temu poprosiłam Was o uzupełnienie ankiet. Ciąża prywatnie w porównaniu z ciążą prowadzoną państwo. Poród w szpitalu w porównaniu z porodem w klinice. Jakie są Wasze odczucia? Oceny? Dlaczego wybrałyście tak, a nie inaczej. Czy byłyście zadowolone z wyborów. Oto wyniki pierwszej ankiety.

Jak oceniasz opiekę w ciąży?

Prywatnie
Państwowo

Jak widać, oceny są przeróżne. To pytanie można rozbić na kilka oddzielnych ankiet aby poznać Wasze zdanie, każdy przypadek osobno. Dlaczego ankietowane wybrały taką a nie inną opiekę?


Opinie: Ciąża prowadzona prywatnie


Byłam zawsze bardzo zadowolona z wizyt, lekarz kompetentny, zawsze wszystko wyjaśniał, badania przeprowadzał delikatnie wszystko zawsze tłumacząc. Czułam się bezpiecznie i zawsze wychodziłam po wizycie uspokojona, a moja ciąża należała do tych podwyższonego ryzyka - bo bliźniacza i na dodatek pierwszą ciążę poroniłam.


Lekarka dostępna na telefon , specjalnie dla mnie przyjeżdżała do szpitala, była przy porodzie mimo że nie była na dyżurze.

Ponieważ miałam,bardzo dobra i fachową opiekę o każdej porze dnia i nocy.

Ponieważ czułam się bezpieczna z moim lekarzem, podobało mi się indywidualnie podejście i możliwość stałego kontaktu tel w razie wątpliwości i pytań

W Artemidzie doktor Pierzyński zajmował się nami do 7 m-ca odpowiadał dzielnie na moje pytania. Bardzo dbał o nas na wizytach za każdym razem miałam robione usg. Później była prowadzona przez doktora Nowaka z Kliniki Arciszewskich ponieważ tam rodziłam i też byłam zadowolona :)


Ale były też opinie negatywne:

Lekarka nie odebrała telefonu przez cały dzień w dniu porodu

Zawsze musiałam wypytywać nic nie powiedział od siebie

Wizyta trwała 5 min. Gdyby lekarz poświęcał więcej czasu dałabym 5.

Podczas wizyt lekarz mógł bardziej mnie informować o wielkości czy wadze dziecka

Czasami były długie kolejki, co moim zdaniem nie powinno mieć miejsca, wolałabym mieć tez zleconych więcej badan (jestem typem panikary:)

Gdyż lekarz nie zrobił wymazu GBS i doszło do zakażenia dziecka i musiałyśmy spędzić 9 dni w szpitalu obie na antybiotyku


Opinie: Ciąża prowadzona państwowo

Profesjonalnie przeprowadzanie badań, rozwiązywanie wątpliwości, udzielaniu odpowiedzi na pytania dotyczące ciąży i około ciążowe, - ogólnie czułam się bezpiecznie i komfortowo

Ponieważ mogłam zadzwonić do swojego lekarza o każdej porze dnia i nocy, na oddziale też się mną interesował, na świat przyszło moje zdrowe dziecko :)

Krótki czas trwania wizyty na która długo się czekało, i jedno pytania czy dobrze się czuje i do widzenia.

Miałam milion pytań w ciąży. zawsze mogłam zadzwonić i położna na wszystkie odpowiadała.

Wszystkie badania dostępne, skierowania, cały czas pod opieką lekarską


Opinie negatywne:

Mała ilość zalecanych badań. lekceważenie moich obaw

Lekarz nie poświęcał dużo czasu na badania i nie mogłam zadawać pytań czas lekarza na badanie 5 min

Było dobrze ale strasznie duże kolejki i czasami mój lekarz był zmęczony i niemiły

Stary sprzęt usg

Lekarz nie robił osobiście usg, czasem ignorował niepokojące mnie rzeczyCzym kierowały się kobiety w ciąży przy wyborze lekarza prowadzącego?

Prywatnie

Państwowo

Jak często miałyście wizyty? 

Prywatnie
 

Państwowo 

 
 

USG w ciąży
W zależności od specyfiki ciąży wykonywane kilka lub kilkanaście razy w okresie ciąży. W przypadku ciąż prowadzonych prywatnie, 75% kobiet miało wykonywane USG na każdej wizycie.

Prywatnie
PaństwowoL4
Jedni lekarze proponują przejście na L4 jak tylko pojawią się ku temu powody. Innych trzeba prosić. Według aktualnych przepisów, kobieta może przejść na 100% płatne zwolnienie L4 już od pierwszego tygodnia ciąży.

Prywatnie 

Państwowo 


Kolejna ciąża
Jedne z Was zdecydują się ponownie na opiek którą wybrały przy pierwszej ciąży, inne zmienią decyzję. Jak to się przedstawia w statystykach? Które z Was są bardziej zadowolone? 86% kobiet prowadzących ciąże prywatnie jest zdecydowanie zadowolonych z opieki, ponad 38%  jest zdecydowanie zadowolonych z opieki państwowej.  


Prywatnie

Państwowo 


Badania prenatalne
Pamiętajmy! Skierowanie na badania prenatalne w ciąży to nie przywilej przysługujący tylko niektórym kobietom ale prawo do pewnej informacji, które przysługuje wszystkim przyszłym matkom!

Prywatnie

Państwowo 

Wiek mam które wzięły udział w ankiecie.

Prywatnie 


PaństwowoCzy podczas wizyt prywatnej zdarzyło się coś, co według Ciebie jest karygodne, z czym nie powinnaś się spotkać?

95% odpowiedzi typu "Nic, wszystko było super". Negatywne: Opłata 50 zł za wstawienie L4, gdyż przyszłam poza wizytą. Chociaż wizytę miałam dwa dni wcześniej tylko po prostu zapomniałam wziąć. oraz inna odpowiedz: kolejki.

Co zmieniłabyś w sposobie, systemie prywatnej opieki w ciąży?
Najczęściej powtarzały się pochwały.
Narzekacie na koszta, koszta i jeszcze raz koszta. To fakt, wizyty są kosztowne.
Narzekacie też na brak skierowań na badania na NFZ.  

Co zmieniłabyś w sposobie, systemie państwowej opieki w ciąży?

Najwięcej z Was typowało wymianę starego sprzętu do USG!
Więcej USG w czasie ciąży i dostępność aparatów USG w tych samych gabinetach. Zdębiałam jak przeczytałam "Na usg skierowano mnie do miejscowości oddalonej o 20 km od gabinetu!"
Kolejki... i uprzejmość Pań w recepcji ;)
Zmiana podejścia, więcej szacunku do pacjentki, wysłuchanie pacjentki, a nie na szybko.

Czy podczas wizyt państwowych zdarzyło się coś, co według Ciebie jest karygodne, z czym nie powinnaś się spotkać?


Odpowiedz która mnie zszokowała. Nie wiem co to za lekarz, ale dałabym mu w twarz. Gbur!

"Teraz przy ostatniej ciąży lekarz ostentacyjnie zwrócił mi uwagę,że jestem za gruba.Przed ciążą ważyłam 80 kg z ciążą ważyłam 90.Zdaję sobie sama sprawę że za dużo ważę.Ale tak jak mnie lekarz potraktował to...Na moje pytanie czy nie widać płci odpowiedział,że mam tak tłuszczu na sobie,że na USG nie widać :-( Zrobił mi cały wywód jak to nie je się dwóch obiadów,że trzeba się odchudzać,że ludzie otyli powinni płacić większą składkę zdrowotną,bo w razie operacji to szczupłą osobę jest lepiej zoperować niż otyłą.Oj jak ja się czułam po tej wizycie :-( Płeć poznałam po porodzie :-)"

Inne zarzuty: brak informowania o stanie zdrowia dziecka, trzeba było ciągnąć za język, brak skierowań na badania prenatalne.PODSUMOWANIE 

Wiele zależy od lekarza. Od jego podejścia, uprzejmości, empatii. Od tego jakim jest człowiekiem, lekarzem. Często padały twierdzenia iż lekarz prywatnie jest "milszy" niż ten sam lekarz przyjmujący państwowo. Absurdów nie brakuje. Zarówno do prywatnej jak państwowej są zarzuty. Poważne. Po analizie ankiety tworzy się idealny obraz lekarza prowadzącego ciążę. Bez różnicy czy państwowo czy prywatnie. 

Idealny lekarz prowadzący ciąże:
- idealny specjalista w swojej dziedzinie
- empatyczny
- wyrozumiały
- cierpliwy 
- sympatyczny
- miły
- odpowiadający na każde pytanie
- dostępny pod telefonem w razie potrzeby
- dobry dostęp do wizyt lekarskich
- małe kolejki
- dobry sprzęt w gabinecie
- kierowanie na badania także na NFZ
- zlecający wszystkie niezbędne badania, także prenatalne
- wspierający pacjentkę przez cały okres ciąży 

Zaskoczone wynikami ankiety? Ja trochę. Myślałam że więcej ankietowanych oceni lepiej prywatną opiekę. Jak widać.. czy prywatnie, czy państwowo - wiele zależy od lekarza na jakiego trafimy. 


Trojaczki. Polub nas na Facebooku!