PCO - co to w ogóle jest ?

Przed diagnozą "zespół policystycznych jajników" tzw. PCO obiło mi się o uszy kilka razy... W sumie nie wiedziałam co to jest, ani co do czego.. Aż do momentu pierwszej wizyty w klinice (pisałam Wam o niej tutaj) 

Po wizycie przeszukałam cały internet, fora (przy okazji dzięki Aniu za cynk:*).
Ania z Bliźniaczki w akcji poleciła mi forum, które sama założyła wiele lat temu. (Link). Znalazłam tam wiele, wiele informacji, wyjaśnień i co najważniejsze - szczęśliwych historii leczenia zakończonych spełnieniem marzeń - dzieckiem!Gdybym wcześniej trafiła na artykuł o PCO - zapewne sama zdiagnozowałabym u siebie tą chorobę. Objawy miałam prawie 100% ! A może któraś z Was tez cierpi na PCO nawet o tym nie wiedząc, jak ja do ostatniej wizyty?

PCO jest bardzo częstą przyczyną niepłodności u kobiet w wieku rozrodczym (ok 5%)!!!! PCO zwane jest inaczej zespołem wielotorbielowatych jajników lub zespołem Steina-Leventhala. Większość objawów jakie towarzyszą PCO wywołana jest przez zaburzenia hormonalne. Gdy organizm wytwarza więcej hormonów męskich tzw. androgenów wywołuje pokręcenie całego układu hormonalnego!
Zrób badanie hormonów ( LH i FSH), podwyższone poziom pierwszego, obniżony drugiego powoduje zaburzenie wzrostu i dojrzewania pęcherzyków. Na prosty język tłumacząc, pęcherzyki nie dojrzewają do końca, a co za tym idzie nie są w stanie wypuścić komórki gotowej do zapłodnienia..

Jakie są objawy PCO?

1. Najważniejszym objawem są zaburzenia miesiączkowania. Zaburzenia hormonalne w moim przypadku powodowały cykle 50-60 dniowe! Miesiączki są skąpe.. Zaburzenia miesiączkowania mogą powodować wiele chorób związanych z nasilonym oddziaływaniem hormonów na błonę śluzową macicy..

2. Bezowulacyjne cykle - w których nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej zdolnej do zapłodnienia. Cykle bezowulacyjne spowodowane są zaburzeniami hormonalnymi. Zmiany hormonalne powodują, że w cyklu miesiączkowym dochodzi do wzrostu pęcherzyka Graffa, w którym mieści się komórka jajowa lecz nie dochodzi do jej uwolnienia. I tak też było u mnie.
Na jednym USG miałam 19 pęcherzyków:P

3. Nadmierne owłosienie.. Owłosienie w miejscach charakterystycznych dla mężczyzn. Piersi, linia pod pempkiem..

4. Dodatkowe kilogramy.
Ja przytyłam 10 kilo. Ok, po ślubie każda tyje.. prawie:P Ale ja nie potrafiłam sobie wytłumaczyć co powoduje tycie u mnie? Jadłam tak samo, pilnowałam się a mimo to waga rosła.. 2 miesiące po odstawieniu tabletek, miałam na koncie +5kg będąc na diecie.. Jak wiadomo nadwaga w znacznym stopniu zmniejsza szanse na prawidłową owulację i tym samym może wpływać na nasilenie objawów PCO. Poza tym otyłość bardzo często wiąże się również z występowaniem wielu innych chorób jak np. cukrzyca czy nadciśnienie, dlatego też trudno jest określić czy zmiany sugerujące PCO nie są wywołane właśnie otyłością.

Jak choroba może zostać zdiagnozowana? Wywiad, USG, badania hormonów!

Dziś skończyłam pierwszy etap kuracji. Czuje się rewelacyjnie !!!
Oby to był dobry znak !:)

W piątek wizyta kontrolna - 3 majcie kciuki ! 

3 komentarze

  1. Będzie dobrze Kochana. Jesteś już na prostej. Ściskam mocno i trzymam za nas obie kciuki :*

    OdpowiedzUsuń
  2. U mnie tez zdiagnozowano PCO. Trafiłam na cudownego lekarza. Położył mnie do szpitala w odpowiednich dniach cyklu i wyszlo. Również hiperinsulinemia. 3 miesiąc biorę leki. Zaczęłam tyć po odstawieniu antykoncepcji którą m.in leczy się PCO. 30 kg w 8 miesięcy o dlatego zaczęłam szukać przyczyny. Terax 9 kg mniej bez specjalnej diety. Jeszcze tylko 20 kg i zaczynamy starania o bejbinka :) najważniejsze to dobry lekarz. Powodzenia wszystkim!

    OdpowiedzUsuń

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!