Tych objawów nie można ignorować! Jak rozpoznać alergię u dzieci i gdzie szukać pomocy w dobie pandemii?

W czasie pandemii ciężko o wizytę u lekarza rodzinnego, specjalisty. Jest problem z umówieniem się nawet na prywatne wizyty u specjalisty, którzy na co dzień pracują w szpitalach! Chora sytuacja! A objawy, choroby czekać nie mogą! Szczególnie u dzieci. Poznaj też naszą historię alergii, która na szczęście jest już prawie za nami.Z wielkim bólem serca obserwowałam sytuację podczas pierwszej fali pandemii. Dzieci w szpitalach bez rodziców, nawet kilkuletnie! To było niedorzeczne! Jak można rozdzielić dziecko i rodzica w czasie, kiedy tego wsparcia i opieki potrzebuje najbardziej! A sytuacja na OIOM'ach wcześniaków? Rodzice czekali tygodniami, czasami nawet miesiącami, by zobaczyć swoje dziecko. To odbije się na wszystkich, na rodzicach i dzieciach bardziej niż strach o zakażenie koronawirusem. Żeby było jasne, nie neguję absolutnie pandemii. Ona jest. Zbiera śmiertelne żniwo. Uważamy bardzo. Wpoiliśmy sobie i dzieciom duże rygory sanitarne i mamy nadzieję, że będziemy zdrowi.

Mamy szczęście, że nasza pediatra to lekarz z powołaniem. Mimo iż od roku praktycznie nie chorujemy, na pilną wizytę czy po poradę zawsze możemy się zgłosić. Osobiście. A co w sytuacjach, gdy rodzice mają problem z dostaniem się do lekarza, gdy teleporada, jak w przypadku zdiagnozowania alergii na mleko krowie może być niewystarczająca?

Jeżeli śledzicie nas od narodzin trojaczków, dobrze pamiętacie nasze przeboje z alergią. Do tej pory, jak słyszę "kolka" wzdryga mnie na samo wspomnienie. Godziny noszenia, tulenia, płacz do granic skali decybeli! To był masakrycznie trudny czas. Pomogła nam dopiero zmiana mleka. Gdy dzieciaki przeszły na Nutramigen - objawy minęły, zaczęło się normalne życie. Może tym, kto nie miał do czynienia z kolką, objawami typowej alergii na mleko krowie wydaje się to obraz mało tragiczny, ale uwierzcie mi, kolka emocjonalnie porównywalna jest do buntu dwulatka, a fizycznie do dobrego maratonu! 

Objawy alergii - sprawdź czy Twoje dziecko je ma!


Na stronie www.czytoalergia.pl wypełnij krótki test, który naprowadzi Cię na odpowiedni kierunek. Wyniki ankiety skonsultuj z pediatrą dziecka i wymagaj wizyty osobistej. Przy pierwszej próbie diagnozy lekarz musi obejrzeć dziecko. Ocenić objawy, wykluczyć inne przypadłości. Alergia na białka mleka krowiego to poważna choroba. Wiele dzieci wyrasta z niej w pierwszych latach życia, u części niestety przechodzi w kolejne formy alergii, prowadząc nawet do astmy - to tzw. marsz alergiczny. Dlatego nie można objawów tej alergii ignorować.

Takim najbardziej niepokojącym objawem jest brak przybierania na wadze. To czuły wskaźnik dobrostanu dziecka. Tu występuje kwestia zaburzeń wchłaniania przy alergii pokarmowej. (...) Oprócz braku zwiększania masy ciała, niepokojące objawy, które mogą wskazywać na alergię na białka mleka krowiego lub inną alergię pokarmową, to nasilające się zmiany skórne, duży niepokój dziecka - tzw. dzieci nieodkładalne. Objawem są też problemy gastrologiczne - nasilone kolki z bólami brzucha, które powodują, że dziecko jest bardzo niespokojne. - mówi dr Krauze - Alergia na mleko krowie może objawiać się np. tylko zmianami skórnymi albo tylko problemami gastrologicznymi. Dlatego tak ważne jest wypełnienie ankiety, obserwacja objawów (wyniki ankiety możecie pokazać lekarzowi, ułatwi to diagnostykę) i osobista konsultacja u lekarza. Nieleczona alergia może powodować nawet astmę!

Zobaczcie krótki film, który pokazuje najczęstsze objawy:

Wszystkim życzę zdrowia! Ogromu zdrowia! :)

5 komentarzy

  1. Super tekst, sama mam alergie, ale leczenie rozpoczęłam dopiero mając 15 lat :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za artykuł, sama mam dziecko co jest alergiczką. Radzimy sobie przez podanie sterydu po przez inhalację.

    OdpowiedzUsuń
  3. Święta to przy dzieciach jest zawsze frajda :)

    OdpowiedzUsuń

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!