To ma ogromny wpływ na rozwój dziecka!

Dotyk ma magiczną moc. A wiesz, jak ważny jest dla Twojego dziecka. Ile dotyku dziennie potrzebuje dziecko, by było szczęśliwe, czuło się kochane?Noworodek ze wszystkich dostępnych bodźców potrafi rozróżnić tylko dotyk. Pamiętam, gdy pierwszy raz mogliśmy dotknąć dzieci, przytulić je i kangurować-to były niezwykle wzruszające chwile. Położne zalecają kangurowanie jako idealny sposób na poprawę samopoczucia małego dziecka. Amerykańscy badacze już dawno zaobserwowali, że dzieci urodzone przedwcześnie, które są często dotykane, szybciej przybierają na wadze i szybciej rosną. I to prawda!

Małe dziecko uspokaja się noszone na rekach. Przytulenie płaczącego dziecka wycisza je. Kilkulatek, gdy niechcący się uderzy, też pragnie przytulenia i pocieszenia. Nawet dorosły, w trudnych chwilach potrzebuje wsparcia i przytulenia, uwolnienia emocji. Dotyk jest ważny dla nas wszystkich, niezależnie od tego ile mamy lat.

Dotykanie pobudza również rozwój inteligencji - szybciej powstają połączenia między synapsami w mózgu. Działa antystresowo, powoduje wydzielanie w mózgu hormonu wzrostu GH i endorfin, które powodują przyśpieszenie rozwoju i niwelują skutki stresu. 

„Im więcej dotyku człowiek doświadcza w okresie dzieciństwa, tym będzie spokojniejszy w życiu dorosłym” - M. Sundelrand

Dotyk może być też okazywany nie tylko przez fizyczność, ale też w inny, prosty sposób. Zauważyłam, że moje dzieci mają swoje ulubione przytulanki i pościel, którą uwielbiają podczas snu. Nic dziwnego, sama uwielbiam po ciężkim dniu położyć się na wygodnym łóżku, w ulubionej, pachnącej pościeli i zrelaksować się. Mają też swoje ulubione, milutkie piżamy.
Przy okazji dotyku, chcę pokazać Wam nowe pościele dzieci. Dzieci urosły, przed zimą wymieniliśmy im pościele na większe, dzięki temu nie muszę przykrywać ich kilka razy w nocy. Ponownie w ich pokoiku zagościła znana nam od lat marka Sangotrade. Rewelacyjna jakość i idealny, przytulny materiał, który uwielbiają dzieci.
Nowe kolekcje są przepiękne - zobaczcie je wszystkie tutaj. Jeżeli nie macie pomysłu na prezenty Mikołajkowe albo po prostu już czas na wymianę pościeli dzieci - szczerze polecamy. Dodatkowo mogę polecić Wam pojemne kosze na zabawki i matę - idealną jako mata do zabawy. Jest gruba, idealnie wykonana i bardzo cieplutka.
Amerykańska psychoterapeutka Virginia Satir uważała, że „by przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu. By się rozwijać – dwunastu”.

Nie żałujmy sobie dotyku! Przytulajmy się ile tylko się da :)

1 komentarz

  1. Zgadzam się ze wszystkim! I cóż, nie tylko dla dzieci dotyk jest magiczny. Zwykły przytulas potrafi rozwiać chmury nad głową.

    OdpowiedzUsuń

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!