Weź głęboki oddech i zadbaj o dobro swojej rodziny!

SMOG! Nie ma w Polsce osoby, która by o nim nie słyszała. Podstępne dziadostwo, które zagraża zdrowiu i samopoczuciu naszych dzieci. Walczyć ze smogiem możemy na wiele sposobów i potrzeba lat, żeby tę wojnę wygrać. Ja nie czekam. Bronię się od środka!


Rok temu ściągnęłam aplikację sprawdzającą jakość powietrza. I mimo że mieszkam w rejonie Zielonych Płuc Polski, często dostawałam alerty jakości powietrza! Gdy alert był naprawdę niekorzystny, bywało tak, że odpuszczaliśmy sobie spacery czy zabawy na śniegu. Dla zdrowia całej rodziny wolałam zostać w domu. Jesienią zmagaliśmy się z refluksem i alergiami, więc moja świadomość o przyczynach alergii, czystego powietrza i zagrożeń, jakie czyhają na nas podczas zimy, jest duża. Wiedziałam, że na kolejny sezon zimowy musimy zapatrzeć się w broń. Na sprawdzoną broń.

Jeżeli jesteście ze mną od dłuższego czasu, nie raz czytałyście o śnie, aspektach, które wpływają na zdrowy sen dziecka. 4 lata temu, w okresie zimowym kupiliśmy nawilżacz powietrza. Podczas okresu grzewczego wilgotność powietrza spada o połowę. Suche powietrze powoduje problemy ze snem, wysychanie śluzówki, gorsze samopoczucie, suchość skóry. Sama mam z tym problem, więc wiem, jak uporczywe bywa suche powietrze w domu. Jest naprawdę świetny, do tego stopnia, że podarowałam go przyjaciółce, gdy jej synek przyszedł na świat. Od lat, niezmiennie nawilżacz Oskar jest naszym przyjacielem, a w tym roku do jego rodziny dołączył także Roger!

Zanieczyszczone powietrze jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. W powietrzu znajdują się lotne związki organiczne. Źródłem ich wewnątrz pomieszczeń są bakterie, pleśnie, materiały budowlane, tworzywa sztuczne, meble i dywany, a także środki czyszczące i odpady pochodne spalania. Związki te mogą wywoływać szereg objawów u ludzi, takich jak bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia snu, podrażnienie dróg oddechowych i reakcje nadwrażliwości. Ich objawy często są określane jako "syndrom chorego domu".

Zależało mi na takim oczyszczaczu powietrza, który zajmie się wszystkim! Ważne, by zawierał filtr z węglem aktywnym. W naszym modelu są dwa. Filtr wstępny zatrzymuje duże zabrudzenia, a drugi Dual FiltrTM z węglem aktywnym filtruje jednocześnie lotne związki organiczne i cząstki stałe. Ma wielowarstwową budowę. Za usuwanie cząstek stałych odpowiedzialny jest specjalny filtr z włókniny, niemieckiej produkcji - HEPA. Warstwa węgla aktywowanego pochłania zanieczyszczenia gazowe. Zaletą filtra jest to, że oba filtry mają równomierny przepływ, przez co usuwane są duże ilości cząstek i gazów. Fajne jest to, że oczyszczacz sam informuję o konieczności wymiany filtra, mniej więcej raz na rok.

Co oczyszcza oczyszczacz?

• Duże cząstki: PM 10 = kurz, pyłki, zarodniki pleśni
• Średnie cząstki: PM 2,5 = Drobny pył, duże zarodniki i inne zanieczyszczenia organiczne
• Małe cząstki: PM 1,0 i mniejsze = Bardzo drobny pył, cząstki spalin, nanocząsteczki, bakterie, wirusy i małe zarodniki

Cząstki PM 1,0 lub mniejsze przenikają przez błony komórkowe pęcherzyków płucnych i tą drogą dostają się do krwioobiegu. Przenikają do narządów wewnętrznych (np. serce), gdzie mogą się kumulować i powodować choroby! Nasz model ma wskaźnik jakości powietrza. Jak widzicie na zdjęciach, w zależności od jakości powietrza widoczny jest inny kolor. Niebieski oznacza, że powietrze jest czyste, gdy jego stan jest średni - pojawia się kolor pomarańczowy, a gdy jest czerwony - jakość powietrza jest zła!
I ostatnie dwa wielkie plusy! Timer - można ustawić czas wyłączenia oczyszczacza i ma w sobie czujnik gazu. Ok, będą trzy dodatkowe plusy. Oczyszczacz ma też tryb nocny, można wyłączyć panel świetlny, to przydatne, gdy włączony jest w nocy. My wybraliśmy Rogera, który oczyszcza powierzchnię 74 metrów. Jest także mniejszy o zasięgu 35 m. My jednak wybraliśmy taki, żeby oczyszczał całe mieszkanie, zamiast dwóch mniejszych.
Najbardziej żałuję, że nie mogę dać Wam wprost "czystego" powodu, by szerzej zagłębić się w temat jakości powietrza i tego, jak ważne jest zadbanie o dobrą jakość powietrza w domu. Mnie wystarczyło pierwsze uruchomienie Rogera, by po kilku minutach wejść do pokoju i poczuć ogromną różnicę! To czuć, praktycznie od razu!


Skończył się kaszel, zły sen dzieci. Powietrze jest czyste, bezpieczne dla nas wszystkich. Już nie martwię się o zimę i alerty stanu powietrza. Mam broń, która najlepiej broni zdrowia mojej rodziny :)

Biorę głęboki oddech i Wam też polecam :)

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!