Zapalenie krtani - objawy, leczenie i sposoby, by odpowiednio szybko zareagować dla zdrowia dziecka!

Podobno rodzice, którzy raz przeszli atak zapalenia krtani u dziecka, rozpoznają ten kaszel do razu. Dziś już wiem co robić i jak zareagować, gdyby kiedykolwiek sytuacja się powtórzyła. Mam też leki, które warto mieć w domowej apteczce, one mogą uratować zdrowie dziecka.
Nigdy nie zapomnę tej nocy. Na szczęście nocowała u mnie mama. Zawsze najbardziej przerażające zdrowotnie przypadki przytrafiają się mi, gdy męża tygodniami nie ma w domu. Po tej nocy jeszcze przez długi czas nie zostanę sama z dziećmi na noc. Nie wiem, co zrobiłabym, gdybym była tej nocy sama. Strach sparaliżowałby mnie doszczętnie.

Zapalenie krtani - podstępny wirus, który atakuję znienacka.


Zapalenie krtani jest zazwyczaj spowodowane infekcją wirusową, chociaż nie zawsze. W niektórych przypadkach jest wynikiem bakterii, a nawet mocnej alergii. Ostre zapalenie krtani trwa zwykle kilka dni, choć objawy mogą utrzymywać się nawet dwa tygodnie, towarzyszą jej zmiany w głosie, chrypa a czasami nawet utrata głosu. Zapalenie krtani występuje częściej u osób z chorobą refluksową oraz tych z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych.

Objawy zapalenia krtani


 • Chrypka
 • Zmieniony, słaby głos lub jego utrata
 • Ból gardła
 • Suchość w gardle
 • Suchy kaszel
 • Złe samopoczucie, gorączka
 • "Szczekający kaszel" 


Zapalenie krtani u dzieci - szczekający kaszelU dzieci zapalenie krtani może przebiegać gwałtownie - tak jak u nas! Od pierwszego niepokojącego kaszlu Nikodema, po kwadransie wbiegałam na SOR, trzymając go na rekach. Nie zdążyłam dojść do rejestracji, a dyżurująca lekarka krzyczała z dyżurki, żeby szykować jakiś lek domięśniowo, bo dziecko ma ostre zapalenie krtani. Kaszel i duszność przy zapaleniu krtani jest tak charakterystyczna, że na pewno poznam je już zawsze (obym jednak nie musiała).

Zapalenie krtani jest szczególnie niebezpieczne u małych dzieci ze względu na wąską krtań i większą podatność na obrzęki i skurcze. Nawet niewielki obrzęk krtani u niemowlaka może spowodować duże problemy z oddychaniem, duszności.

Do najpowszechniejszych objawów dolegliwości u niemowląt zalicza się występujące głównie w nocy: duszność wdechową, trudności z nabraniem powietrza, szczekający, suchy kaszel, problemy z połykaniem, a czasami wysoka gorączka. Szczekający kaszel jest bardzo charakterystyczny - ja zapamiętam go już na zawsze.

Pierwsza reakcja w zapaleniu oskrzeli


Po naszej wizycie na SOR'ze już wiem jak postępować w przypadku kolejnego ataku. Mam w domu sterydy i... lodówkę. Przy zapaleniu krtani dobrze jest podać dziecku dwie ampułki sterydu na największej mocy inhalatora, dodatkowo postawić dziecko przy zamrażarce, by pooddychało bardzo zimnym powietrzem. Zimne powietrze bardzo dobrze łagodzi duszność i obrzęk. Zimą można wyjść z dzieckiem na balkon bądź dać do popicia zimnej wody - uważając jednak na kaszel, by się nie zakrztusiło.

Gdy to nie pomoże, jedynym wyjściem jest wizyta na pogotowiu. Pani doktor, która nas przyjmowała, opowiadała, że rodzice, którym pierwszy raz przytrafia się zapalenie krtani u dziecka, panikują bardzo, wbiegają niekiedy z dziećmi na rekach na oddział. Często też kaszel i duszności są tak silne, że wzywa się pogotowie. Nie ma się co dziwić, trudności w oddychaniu, uporczywy kaszel paraliżuje.

Obyście nie musieli korzystać z moich rad! :)

2 komentarze

 1. Wizyta na pogotowiu? Nam zawsze lekarka mówiła że jak zimne powietrze nie pomaga i atak jest silny to dzwonić od razu na pogotowie bo to zagrożenie życia. Tyle zapaleń krtani mamy za sobą, że zawsze rozpoznam. Najgorsza ta alergiczna niestety aktualnie na czasie. U nas powodował to 3 migdał przerosniety, oddychanie buzia nie nosem i brak filtracji powietrza :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Masakra. Dla mnie już sam karar jest droga przez mękę, a co dopiero dla takiego maleństwa. Zapalenie krtani to już w ogóle kosmos. Nie znałam takiej sztuczki z zimnym powietrzem. Chciałabym napisać, że wypróbuje, ale... lepiej nie wywoływać wilka z lasu.

  OdpowiedzUsuń

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!