Jak przygotować się do ciąży - najważniejszej roli w życiu?

Chciałabym podzielić się z Wami moim doświadczeniem, wspomnieniami i faktami - o które często pytacie. Ciąża - wspaniały czas, do którego trzeba się dobrze przygotować.


Nie ma tygodnie bez Waszych pytań o moją ciążę. Pytacie o diagnozę choroby, badania, dzięki którym już na drugiej wizycie poznaliśmy przyczynę braku ciąży i leczeniu, dzięki któremu zostałam mamą. Pytacie o lekarza, który pomógł nam przejść przez ten trudny czas, o poronienie, które tak często dotyka kobiety. Dziś szczerze, o blaskach i cieniach starań o dziecko.

Coraz więcej par uświadamia sobie, że decyzja "jesteśmy gotowi by zostać rodzicami" nie zawsze idzie w parze ze spełnieniem tego marzenia. Dlatego ja od kilku lat mówię głośno o tym, że w wielu przypadkach od decyzji do zajścia w ciążę mija bardzo długi czas. Trzeba się z tym liczyć i być na to gotowym. I najważniejsze, nie odpuszczać i obrać dobry kierunek, by marzenie spełnić.

Wytrwałość podczas starań jest ważna. Oczywiście będą chwile zwątpienia, załamania, chęć poddania się. I my przez to przechodziliśmy. Po poronieniu zawalił się nam świat. Marzenie o dziecku stało się bardzo odległe, brakowało sił i nadziei. Musicie wtedy iść razem, krok w krok i być oparciem dla siebie nawzajem. Wsparcie partnera w tak trudnych momentach jest bardzo ważne.

Najważniejszą kwestią, o której zapomina wiele par. Ci, którzy żyją w przekonaniu, że są zdrowi, bo przecież nic im nie dolega, zapominają o kontrolnych badaniach przed staraniami. Warto, wręcz konieczne jest wykonanie podstawowych badań krwi, ogólne zbadanie stanu zdrowia i odwiedzenie specjalistów, których odwlekało się od miesięcy. Czasami decyzje o dziecku trzeba będzie odłożyć w czasie i zadbać o siebie, by okres ciąży mijał bezproblemowo. Dotyczy to nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Bo dobre zdrowie mężczyzny to także ważny czynnik w walce o dziecko.

Gdy dwie kreski nie pojawiają się od dłuższego czasu - czas na wizytę u lekarza. I o to pytacie najczęściej. Z miesiąca na miesiąc dwóch kresek na teście brak. Co robić? Moja odpowiedz jest zawsze taka sama. Znaleźć odpowiedniego lekarza od leczenia niepłodności, zrobić komplet podstawowych badań (badania krwi, tarczyca, hormony) i udać się na pierwszą wizytę. Razem. Bo jak już wspominałam, brak ciąży to nie zawsze problem po stronie kobiety, często jednak mężczyzny.

Nacieszcie się sobą! Psychika odgrywa kluczową rolę w staraniach. Osobiście znam wiele par, które z medycznego punktu widzenia nie mieli żadnych przeszkód w zostaniu rodzicami, psychika blokowała wszystkie starania. Warto więc nacieszyć się sobą, spełnić marzenia, które trzeba będzie odwlec w czasie przy dziecku, zrobić coś we dwoje.

I jednak z najważniejszych kwestii medycznych, poza dobrym zdrowiem i odżywianiem. Odpowiednia suplementacja. Pisałam kilka lat temu o tym, jak ważna jest suplementacja przed ciążą. Zaleca się, by przyjmowanie najbardziej znanego wśród kobiet - kwasu foliowego rozpocząć minimum 6 tygodni przed staraniami. Dobra, zdrowa dieta, bogata w odżywcze wartości w pełni wystarcza do zdrowego życia. Jednak okres ciąży jest bardziej wymagający dla organizmu. I tu odeślę Was do wpisu Marysi, która niedawno została mamą po raz trzeci! Dowiecie się najnowszych zaleceń i informacji o tym, co warto jeść w ciąży i podczas karmienia piersią i jak się do niej przygotować.

A witaminy? Podstawa! Wśród składników, których pozytywny wpływ jednoznacznie udowodniono, znajduje się kwas foliowy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, żelazo, jod i witamina D. Przy wyborze odpowiedniego preparatu warto przeczytać opinie Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące poszczególnych preparatów.

Dodatkowo zobaczcie, jakie suplementy wybierały po dokładnej analizie składników inne mamy blogerki. Dieta i witaminy w ciąży – które warto suplementować?

W skrócie. Ważne kwestie, o których trzeba pamiętać podczas starań o dziecko!

 • Zrób podstawowe badania przed staraniami o dziecko i skonsultuj je z lekarzem rodzinnym i ginekologiem
 • Wybierz odpowiedniego, zaufanego lekarza do prowadzenia ciąży
 • Wybierz najlepszy preparat dla kobiet starających się o dziecko
 • Odżywiajcie się zdrowo!
 • Przyjmuj 0,4 mg kwasu foliowego na dobę
 • Przyjmuj min 600mg DHA codziennie, a w przypadku wysokiego ryzyka wystąpienia porodu przedwczesnego proponuje się przyjmowanie nawet 1000 mg DHA dziennie.
 • Badaj krew, by uniknąć anemii i jedź produkty bogate w żelazo.
 • W wyborze preparatu pamiętaj o jodzie. Aktualnie zalecana dobowa dawka jodu dla kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących piersią wynosi 200 mikrogramów na dobę.
 • Witamina D jest ważna nie tylko zimą. Dla kobiet starających się o dziecko i ciężarnych, według najnowszych zaleceń, zaleca się dawkę 2000 IU na dobę.
 • Odpoczywaj i wyśpij się na zapas :)

Macierzyństwo to najpiękniejsze co może nas spotkać. Jest to jednak bardzo trudny i wymagający okres. Prawidłowy przebieg ciąży, spokój i zdrowie dziecka jest najważniejsze. Jednak zdrowa mama to zdrowe dziecko. Musimy więc w okresie ciąży bardzo o siebie dbać. Gdybyście miały jakieś pytania odnośnie do przebiegu ciąży, starań, problemów, które spotkaliśmy na naszej drodze, zagrożonej ciąży czy innych pytań, jeśli chodzi o starania - piszcie do mnie na priv. Pomogę. Wiem, że czasami zwykła rozmowa potrafi dodać wiele sił i nadziei.

Powodzenia w staraniach. Wiecie, że cuda się zdarzają. Czasami aż trzy, prawda?:)

1 komentarz

 1. Mi lekarz powiedział, że kiedyś zalecano brać kwas foliowy 3 miesiące przed ciążą, a aktualnie są zalecenia by brać 6 miesięcy przed.

  OdpowiedzUsuń

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!