Dziecko się krztusi! Pierwsza pomoc!

Dziecko nagle zaczyna się krztusić. Co robisz? Każesz dziecku podnieść szybko ręce do góry? Robisz źle, bardzo źle! Tym sposobem utrudniasz dziecku oddychanie!!! Zobacz, jak powinnaś postąpić, by pomóc dziecku!


Ile razy słyszeliście "rączki do góry" gdy dziecko, dorosły się krztusił? Jak już wiele razy. Takie komendy dostawały też moje dzieci, a ja za każdym razem, z uporem maniaka tłumaczę, dlaczego NIE można podnosić rąk do góry!

Zrób kilka oddechów, stojąc normalnie. A teraz podnieś obie ręce w górę i weź kilka wdechów. Widzisz różnicę? Podniesienie rąk w górę utrudnia swobodne oddychanie.

Zakrztuszenie zdarzyło się nam wiele razy. 5 razy dzieci krztusiły się tak, że wymagały naszej pomocy. W pozostałych przypadkach poradziły sobie sami. Teraz gdy zdarza się zakrztuszenie np. wodą-czekam chwilę, obserwuję sytuację. Znam dobrze moje dzieci i wiem, kiedy uda im się odkrztusić wodę samodzielnie, a kiedy potrzebują mojej pomocy.
Pierwsze zakrztuszenie się spowodowały u mnie atak paniki. Nikodem miał wtedy 7 miesięcy. Na obiad była marchewka. Papka. Jedna łyżeczka, druga, trzecia. Byłam zadowolona, że tak mu dziś smakuje. Przełykał, ale nie wszystko. Nagle zaczął się krztusić. Spanikowałam. W sekundzie wypielam go z szelek, położyłam na ręku, pochyliłam i zaczęłam klepać między łopatkami. Pomogło. Po wszystkim eksplodowałam morzem łez, nie byłam w stanie nakarmić dziewczyn. Nie dostały obiadku przez kilka następnych dni, aż zdobyłam odpowiednią wiedzę odnośnie pierwszej pomocy dziecku.

Co robić, gdy dziecko się krztusi?- obserwować kilka sekund i wywnioskować czy dziecko jest w stanie odkrztusić samo, czy niezbędna będzie pomoc. W większości przypadków poradzi sobie samo.
- gdy nie jest w stanie samo odkrztusić:

Dziecko:

 • Stań za dzieckiem, pochyl go lekko do przodu. Ja kładę jedną rękę na mostku i pochylam lekko w przód. Można też oprzeć dziecko na kolanie, gdy klęczysz.
 • Drugą otwartą dłonią uderzam dziecko między łopatki, w plecy. Kilka razy.
 • Gdy dławi się nadal, stań za nim, złóż rękę w pięść i przyłóż poniżej mostka. Chwyć drugą ręką zaciśniętą rękę i uciskaj brzuch rytmicznie, 5 razy.
 • Nadal się dławi? Powtórzyć punkt 2 i 3.
 • Powinno pomóc. Może się też zdarzyć, że dziecko straci przytomność. Należy wtedy przystąpić do resuscytacji. Jak prawidłowo ją wykonać, napiszę za kilka dni.
 • Zadzwoń po pomoc - 999 !

Niemowlę

 • Połóż dziecko na przedramię, tak aby główka znajdowała się na dłoni.
 • Broda powinna znajdować się między kciukiem a pozostałymi palcami.
 • Pochyl rękę lekko w dół, aby głowa była niżej niż tułów.
 • Złóż rękę w łódkę, musisz złączyć palce i lekko je zgiąć.
 • Uderzaj dziecko między łopatki, ruchem (tył-przód), 5 razy. 
 • Gdy dziecko zacznie płakać, oznacza to, że Twoja pomoc przyniosła zamierzony efekt, drogi oddechowe udrożniły się. 
 • Nie podnoś dziecka od razu do góry. Połóż bokiem na ramieniu i sprawdź, czy nie ma nic w buzi.
 • Gdy się upewnisz, że dziecko odkrztusiło ciało obce, możesz podnieść dziecko i uspokoić go.. i siebie.Każdy poważniejszy przypadek zakrztuszenia lepiej skonsultować z lekarzem.
Dla zobrazowania powyższych działań, zobacz te dwa filmy. TEN i TEN.


I zapamiętajmy - nigdy więcej rączek w górę!  


1 komentarz

 1. Rączki w górę to standard mojej teściowej :(Zakrztuszenie to mój największy koszmar :(Szczególnie że dwójka moich dzieci w tym jedno starsze od dnia narodzin , często się krztuszą ,ale według lekarzy to taki ich urok .To jest przerażająca sytuacja , straszne nikomu nie życzę ,ale fajnie ze to wszystko napisałaś , im więcej takich postów tym lepiej .Pozdrawiamy i życzymy żadnych zakrztuszenie ,uściski dla trójeczki i was

  OdpowiedzUsuń

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!