Dziecko rozumie więcej niż myślisz!

Wydaje Ci się że małe dziecko nic nie rozumie? Wydaje Ci się że roczne dziecko nie obserwuje, nie analizuje i nie uczy się zachowań? Mylisz się. Ja też się pomyliłam. 


Przez ostatnie tygodnie nie mogę wyjść z podziwu, jak rozumne są 19-miesięczne dzieci. Do tej pory były dla mnie maluchami, które mało kumają. Nawet nie wiesz, jak bardzo się pomyliłam.

Lampka zapaliła mi się, gdy Lenka zaczęła mówić.. "kucie" czyt. "kurcze". Myślałam, że się przesłyszałam. Raz, drugi, piąty. Przewróciła się - kucie. Nikodem zabrał jej piłkę - kucie. Nie może wdrapać się na kanapę - kucie. Tak, mam w nawyku: "Dzieciaki, kurcze nooo..". I się nauczyła. Dobrze, że to tylko "kucie" ;)

Gdy poproszę o sprzątnięcie zabawek, wrzucają je do pojemników. Wiedzą, że nie wolno wyciągać zabezpieczeń z kontaktów, bo tam jest "ziiiiii". Wołają "niam niam" i prowadzą mnie za rękę do kuchni. Poproszę o przyniesienie skarpetek z komody - idą i przynoszą. Gdy daję im szczoteczki do mycia ząbków, proszą o pastę, otwierają je i próbują nasmarować szczoteczki pastą:) Klucze od domu nie mogą leżeć na szafce, Lenka każe je wsadzić do dziurki od klucza. Gdy skończy im się woda w butelkach, proszą o "piiiii". Wynoszą papierki i pampersy do kosza.. no cud pomocnicy :)

Mogłabym tak wymieniać jeszcze długo. Te spostrzeżenia dały mi do myślenia. Nie mam w domu trójki maluchów, mam w domu trójkę rozumnych dzieci.

I teraz musimy bardzo uważać, na słowa, gesty, na wszystko. To od nas, rodziców dzieci uczą się zachowań, słów, reakcji. Skoro rozumieją już tak wiele, rozpoznają zwierzęta i wydają odgłosy, rozumieją, co mówię i o co proszę, uczą się empatii i okazywania uczuć. Ba! potafią nawet odblokować telefon, włączyć aparat i zrobić sobie selfie! :)To nie są już małe dzieci!

Jakiś czas temu spotkałam koleżankę. Od razu przypomniała mi się sytuacja podczas spotkania ze znajomymi, sprzed kilku lat. Ich córka miała wtedy 1.5 roku. Hmm, jakby to Wam opisać. Czasami wykonywała dość dziwne ruchy, wiecie, podobne do tych, które wykonują dorośli, kiedy dzieci już smacznie śpią^^ Oni się z tego śmieli, a my wszyscy byliśmy w szoku. Bezpośredni znajomy zapytał wprost, czy kochają się przy małej? Odpowiedzieli: tak, co w tym dziwnego? Wolnoć Tomku w swoim domku, ale to pokazało mi , jak szybko uczą się dzieci, jak momentalnie łapią słowa, zachowania rodziców. Never!

Roczne, półtoraroczne maluchy nie są głupiutkimi dziećmi, one mają rozumek, one bardzo dużo rozumieją. Więcej niż nam się może wydawać. 

Nie pozostaje nam nic innego, niż mieć się na baczności, gdy zrobimy lub powiemy coś, czego dzieci nie powinny słyszeć :)

3 komentarze

  1. Nie wyobrażam sobie kochać się przy dzieciach :/ serio, nawet przy niemowlaku jest to dla mnie dziwne a co dopiero przy rocznym i starszym :/

    OdpowiedzUsuń
  2. Szok że tez ludzie robią takie rzeczy przy dzieciach :(I Fakt dzieci w tym wieku potrafią zaskakiwać :)Pozdrawiamy miłych snów dla trójeczki

    OdpowiedzUsuń

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!