Nasza pierwsza wizyta u dentysty


Za nami pierwsza wizyta u stomatologa. 
Przygotowałam Wam masę porad i informacji – jak pielęgnować i dbać o pierwsze ząbki dzieci.

Kiedy iść z dzieckiem do stomatologa pierwszy raz?

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna się odbyć z chwilą wyrznięcia się pierwszego zęba (w okolicach ukończenia pół roku). Lekarz sprawdzi, czy proces ząbkowania rozpoczął się prawidłowo oraz czy dziecku nie zagraża próchnica. Przeprowadzi wywiad z Rodzicami i podpowie jaką stosować dietę. Poinformuje, jak czyścić dziąsła i zęby, na co zwracać uwagę, żeby zapobiec próchnicy i by zęby wyrosły mocne i zdrowe. Stomatolog zaprosi na kolejne wizyty kontrolne, aby upewnić się, że w buzi dziecka nie dzieje się nic złego. My wybraliśmy się do stomatologa dopiero po roczku. Na szczęście z ząbkami jest wszystko dobrze. Lekarz zajrzał do buzi, ocenił stan ząbków i ustaliliśmy dalszy plan wizyt.
Niestety wielu rodziców zwleka z pierwszą wizytą aż do momentu, gdy dziecko skarży się na ból zęba. Nie dopuść do takiej sytuacji, zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć!

Wizyta adaptacyjna

W wieku 2-3 lat z warto wybrać się z dzieckiem na tzw. wizytę adaptacyjną, podczas której dziecko w bezstresowej atmosferze już świadomie pozna gabinet, pochwali się lekarzowi lub higienistce stomatologicznej w jaki sposób samo myje zęby. Bardzo ważna jest miła atmosfera podczas takiej wizyty. Dziecko wystraszone, zniechęcone nie będzie współpracowało! Podczas takiej wizyty maluch ma możliwość bezstresowego poznania gabinetu, lekarza, sprzętu, co zaowocuje bezstresowymi wizytami w przyszłości. Do stomatologa powinniśmy zabierać dzieci co 3 miesiące. Dlaczego? Ponieważ zęby mleczne są słabiej zmineralizowane i bardziej narażone na próchnicę.Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Niejednokrotnie wizyta u stomatologa jest trudniejsza dla Rodzica niż dla dziecka. Rodzic nieświadomie przenosi swoje obawy związane ze Stomatologiem na dziecko, więc jeśli sami panicznie boimy się stomatologa wyślijmy na taką wizytę dziecko z drugim Rodzicem czy też Opiekunem. Ja panicznie boję się dentysty, ale mimo wszystko udawałam mamę twardzielkę i nie dałam po sobie poznać strachu:)
UWAGA! Nie używamy tekstów: „Nie bój się dentysty” „Pan/i Doktor Ci nic nie zrobi” „Musisz być dzielny/a” Błędem jest również strasznie dziecka dentystą. „Jak nie umyjesz zębów, pójdziesz do dentysty” „Nie jedz tyle słodyczy bo będziesz miał dziury w zębach i Doktor będzie wiercił”. Dzieci rozumieją więcej niż się nam wydaje, i potęgowanie strachu spowoduje u dziecka strach przed wizytą.

Gdzie szukać dobrego stomatologa?

Popytałam znajomych. Dostałam kilka namiarów na różne gabinety. Sprawdziłam opinię w necie. Znalazłam miejsca, do których możecie udać się z dzieckiem bez żadnych obaw! Napisałam do organizatora czy w naszym mieście są takie miejsca. Okazało się że jeszcze nie, także przetarliśmy szlaki i dzięki nam wyłoniliśmy pierwsze takie miejsce w Białymstoku - Dentlandia! Organizator kampanii Zachęć Swoje Dziecko Do Mycia Zębów wraz z Polską Akademią Stomatologii Dziecięcej stworzyli Gabinet Przyjazny Małemu Pacjentowi, projekt który wyłania z całej Polski gabinety i lekarzy chętnie i z sercem leczących dzieci. Gabinety w których rozumie się jak ważne jest podejście Stomatologa do dziecka, dziecko nie jest leczone na siłę i gdzie uważnie dba się o każdy ząbek! Powstała mapa Gabinetów Przyjaznych Małemu Pacjentowi, zobaczcie TU. Organizatorzy nie dotarli jeszcze wszędzie, więc jeśli znacie Gabinet godny polecenia to podpowiedzcie im gdzie powinni się wybrać.


A teraz kilka informacji które musicie poznać!

Jak nauczyć dziecko myć zęby?


Małe dziecko nie umyje dokładnie zębów. Musisz mu pomóc i nauczyć go jak dbać o ząbki. U nas wygląda to tak, że najpierw dzieci myją ząbki same, a potem razem ze mną lub odwrotnie. Najlepiej myć zęby okrężnymi ruchami, dobrze się przy tym bawiąc. Mycie ząbków to nie tylko podstawowy zabieg higieniczny, ale przede wszystkim dobra zabawa! Sami zobaczcie:


Kiedy zacząć czyścić ząbki dziecka?

Od dnia narodzin! Zęby u dziecka rozwijają się już w 6 tygodniu ciąży! Dzięki czyszczeniu jamy ustnej przygotowujesz dobre miejsce na mleczaki. Dbanie o dziąsła pozwala unikać zapaleń dziąseł i zmniejszy ból doskwierający dziecku podczas ząbkowania.
Jak powinno wyglądać czyszczenie? Możesz wyczyścić dziąsła gazą nasączoną przegotowaną wodą. Polecam Ci też specjalne jednorazowe waciki. Przecieranie wzmacnia dziąsła (stają się bardziej twarde i zwarte). Brytyjczycy zrobili badania które mówią, że przemywanie dziąseł od urodzenia zapobiega powstawaniu bólu w okresie wyrzynania się zębów!!!

Jak czyścić ząbki gdy pojawią się pierwsze ząbki?

My używaliśmy takich specjalnych nakładek na palca. To taka silikonowa szczoteczka nakładana na palec. Są też specjalne gryzaki (trojaczki do tej pory lubią je gryźć, przynoszą im ulgę przy idących „4”), i pierwsze szczoteczki.
Trzeba pamiętać, ze pierwsza szczoteczka powinna być z miękkim włosem, a szczoteczki należy wymieniać do 2-3 miesiące. My odkąd dzieci zaczęły same myć ząbki wybraliśmy szczoteczki elektryczne. Miałam obawy, czy nie będą bały się używać takich burczacych szczoteczek. Pierwszym krokiem było.. zaprzyjaźnienie się ze szczoteczkami. Pokazałam im je, usiadłam na podłodze i włączyłam szczoteczki postawione na kafelkach. Nasze szczoteczki świecą i burczą. Dzieciaki je uwielbiają. My myjemy ząbki 3-4 razy dziennie!!!

Jaką pastę wybrać dla dziecka i jak ją stosować?

Zalecenia Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej w sprawie stosowania fluoru:

Polska Akademia Stomatologii Dziecięcej – zgodnie z przyjętymi zaleceniami polskich i międzynarodowych grup ekspertów - zaleca stosowanie past z fluorem od momentu pojawienia się pierwszego zęba. U dzieci do 3. roku życia zaleca się stosowanie past z zawartością 1000 ppm fluoru, u dzieci w wieku 3-6 lat past z zawartością powyżej 1000ppm fluoru, a u dzieci powyżej 6. roku życia past do 1450 ppm fluoru. Fluor stosowany zgodnie z zaleceniami jest w pełni bezpieczny i pożyteczny.


Ile pasty nakładać na szczoteczkę?

Dziecko niewypluwające: nakładamy (wklepujemy we włosie szczoteczki) ilość pasty wielkości pół ziarenka grochu.
Dziecko wypluwające (od ok. 3 do 10 lat) ilość pasty wielkości ziarenka grochu (też zalecane jest wklepywanie przynajmniej dla tych przedszkolaków)
Młodzież i dorośli 1 cm pasty.

Przypomnijcie sobie teraz reklamy past z TV. Źle stosują pastę! Ilość wyciśniętej pasty na całą szczoteczkę z charakterystycznym czubkiem jest za duża! Warto wiedzieć że, dziecku łatwiej jest połknąć pastę, która się pieni niż taką żelową która po szorowaniu zamienia się w wodę i ścieka dziecku po buzi do umywalki. My używamy przyjaznych produktów, znajdziecie je TU.

3 komentarze

  1. Dziękuję za post...nie wiedziałam.że dla takich maluchów są szczoteczki elektryczne.nasza 15mies. córka myje ząbki zwykłą szczoteczką i naśladuje rodziców myjąc ząbki robi "bzzz...wrrr.." napewno ucieszy się z takiego prezentu....a jest co myć.juz 12zabkow mamy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiele cennych rad MonikaFlok

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzieci nie powinny myć zębów pasta z fluorem.... Np tutaj jest wyjaśnione dlaczego: http://dziecisawazne.pl/fluor-pomaga-czy-szkodzi/ pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!