
Bałam się tych badań. Może nie tyle badań a wyniku. Celem badań w ciąży jest wykluczenie wad rozwojowych płodu. Dlaczego te badania są tak ważne? Badanie umożliwia rozpoznanie i podjęcie leczenia niektórych wad rozwojowych już podczas ciąży, inne natomiast można leczyć bezpośrednio po urodzeniu dziecka.
Istnieją dwie grupy badań prenatalnych w ciąży – inwazyjne oraz nieinwazyjne. Badania prenatalne inwazyjne wymagają pobrania tzw. płynu owodniowego, natomiast badania nieinwazyjne opierają się o ultrasonografii oraz badaniu krwi. Ja miałam pobieraną krew i wykonywane USG, gdzie profesor mierzył dzieci, upewniał się że kości nosowe są na swoim miejscu.
Badania prenatalne nieinwazyjne nie pozwalają postawić pewnej, jednoznacznej diagnozy a jedynie oszacować ryzyko wystąpienia wad płodu. Są one całkowicie bezpieczne zarówno dla dziecka jak i matki a ich wynik stanowi podstawę do ewentualnego wykonania badań inwazyjnych.
Co można wykryć dzięki badaniom?
-Choroby spowodowane anomaliami chromosomowymi (np. zespół Downa)
-Otwarte wady cewy nerwowej
-Część chorób metabolicznych
Badanie USG genetyczne trwa od 40-60 minut i jest wykonywane przez doświadczonego specjalistę na bardzo czułym sprzęcie. Dzięki niemu możliwe jest dokładne zbadanie takich parametrów jak (w zależności od wieku ciąży) pęcherzyka ciążowego i żółtkowego, grubość fałdu karkowego, kości nosowe, zarys i wymiary poszczególnych organów płodu oraz pracę jego serca, długość kości udowych, a także łożysko, pępowinę i płyn owodniowy. USG genetyczne umożliwia wykrycie u dziecka niektórych chorób genetycznych tj. zespół Downa, Edwarda lub Turnera; a także wady wrodzone tj. bezmózgowie, wady serca, rozszczep wargi lub kręgosłupa, wodogłowie oraz karłowatość.
* www.badaniaprenatalne.pl
Kiedy wykonać badania prenatalne?
- Między 10 a 14 tygodniem ciąży – test PAPP-A oraz pierwsze badanie USG
- Między 15 a 21 tygodniem ciąży – USG genetyczne
- Po 14 tygodniu ciąży – test potrójny
- Koniec pierwszego trymestru ciąży (ok. 12, 13 tygodnia ciąży) – badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego oraz przepływ przez zastawkę trójdzielną
Więcej o badaniach, chorobach, wynikach możecie przeczytać m.in. na portalu www.badaniaprenatalne.pl
Mamuśki, miałyście robione badania? Też nie mogłyście doczekać się wyniku?
Ja jestem teraz w prawie 32 tc, w 20 tc wykryto u mojego synka torbiele splotu naczyniówki w zwiazku z czym miałam wykonywaną amniopunkcję ( muszę przyznać nie tak straszną jak myślałam) , wyniki wyszły dobrze, a torbielki się wchłoneły. Dzięki Bogu skończyło sie na kupie strachu! Synek rozwija się prawidłowo i już nie mogę się doczekać dnia w ktorym go przytulę!
OdpowiedzUsuńmiałam robione, przez te głupie badanie że tak powiem, cały urok ciąży prysł.. straszyli mnie że dziecko może mieć choroby genetyczne, że coś z serduszkiem nie tak... skończyło się na tym że synek urodził się całkowicie zdrowy i odpukać nic mu nie dolega :)
OdpowiedzUsuńJa miałam tylko USG :)
OdpowiedzUsuńCieszę się, że u Waszych maluszków wszystko pięknie się rozwija! ;)
Ja nie pójdę na żadne inwazyjne. Nie chcę przeżyć tego co moja siostra, mało nie straciła dzieciątka (zdrowego) tylko dlatego, że pan doktor się uparł. Miała ucieczkę wód. Leżenie, szpital. A pan doktor okazało się pisał pracę doktorską i naganiał wszystkie pacjentki do badań. Dziewczyny do wszystkiego trzeba podchodzić zdroworozsądkowo.
OdpowiedzUsuń