Badania prenatalne

Nie mogłam się doczekać telefonu z kliniki. Czekaliśmy na wyniki badań prenatalnych. Na USG było wszystko dobrze. Pobrali mi także krew do badań. Na wyniki czekaliśmy ok 2 tygodni. Na szczęście wszystko jest dobrze. Kamień spadł mi z serca. Wiedziałam że będzie dobrze, musiało być!


Bałam się tych badań. Może nie tyle badań a wyniku. Celem badań w ciąży jest wykluczenie wad rozwojowych płodu. Dlaczego te badania są tak ważne? Badanie umożliwia rozpoznanie i podjęcie leczenia niektórych wad rozwojowych już podczas ciąży, inne natomiast można leczyć bezpośrednio po urodzeniu dziecka.


Istnieją dwie grupy badań prenatalnych w ciąży – inwazyjne oraz nieinwazyjne. Badania prenatalne inwazyjne wymagają pobrania tzw. płynu owodniowego, natomiast badania nieinwazyjne opierają się o ultrasonografii oraz badaniu krwi. Ja miałam pobieraną krew i wykonywane USG, gdzie profesor mierzył dzieci, upewniał się że kości nosowe są na swoim miejscu.

Badania prenatalne nieinwazyjne nie pozwalają postawić pewnej, jednoznacznej diagnozy a jedynie oszacować ryzyko wystąpienia wad płodu. Są one całkowicie bezpieczne zarówno dla dziecka jak i matki a ich wynik stanowi podstawę do ewentualnego wykonania badań inwazyjnych.

Co można wykryć dzięki badaniom?

-Choroby spowodowane anomaliami chromosomowymi (np. zespół Downa)
-Otwarte wady cewy nerwowej
-Część chorób metabolicznych

Badanie USG genetyczne trwa od 40-60 minut i jest wykonywane przez doświadczonego specjalistę na bardzo czułym sprzęcie. Dzięki niemu możliwe jest dokładne zbadanie takich parametrów jak (w zależności od wieku ciąży) pęcherzyka ciążowego i żółtkowego, grubość fałdu karkowego, kości nosowe, zarys i wymiary poszczególnych organów płodu oraz pracę jego serca, długość kości udowych, a także łożysko, pępowinę i płyn owodniowy. USG genetyczne umożliwia wykrycie u dziecka niektórych chorób genetycznych tj. zespół Downa, Edwarda lub Turnera; a także wady wrodzone tj. bezmózgowie, wady serca, rozszczep wargi lub kręgosłupa, wodogłowie oraz karłowatość. 
* www.badaniaprenatalne.pl

Kiedy wykonać badania prenatalne?

- Między 10 a 14 tygodniem ciąży – test PAPP-A oraz pierwsze badanie USG
- Między 15 a 21 tygodniem ciąży – USG genetyczne
- Po 14 tygodniu ciąży – test potrójny
- Koniec pierwszego trymestru ciąży (ok. 12, 13 tygodnia ciąży) – badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego oraz przepływ przez zastawkę trójdzielną


Więcej o badaniach, chorobach, wynikach możecie przeczytać m.in. na portalu www.badaniaprenatalne.pl

Mamuśki, miałyście robione badania? Też nie mogłyście doczekać się wyniku? 

4 komentarze

 1. Ja jestem teraz w prawie 32 tc, w 20 tc wykryto u mojego synka torbiele splotu naczyniówki w zwiazku z czym miałam wykonywaną amniopunkcję ( muszę przyznać nie tak straszną jak myślałam) , wyniki wyszły dobrze, a torbielki się wchłoneły. Dzięki Bogu skończyło sie na kupie strachu! Synek rozwija się prawidłowo i już nie mogę się doczekać dnia w ktorym go przytulę!

  OdpowiedzUsuń
 2. miałam robione, przez te głupie badanie że tak powiem, cały urok ciąży prysł.. straszyli mnie że dziecko może mieć choroby genetyczne, że coś z serduszkiem nie tak... skończyło się na tym że synek urodził się całkowicie zdrowy i odpukać nic mu nie dolega :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja miałam tylko USG :)
  Cieszę się, że u Waszych maluszków wszystko pięknie się rozwija! ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja nie pójdę na żadne inwazyjne. Nie chcę przeżyć tego co moja siostra, mało nie straciła dzieciątka (zdrowego) tylko dlatego, że pan doktor się uparł. Miała ucieczkę wód. Leżenie, szpital. A pan doktor okazało się pisał pracę doktorską i naganiał wszystkie pacjentki do badań. Dziewczyny do wszystkiego trzeba podchodzić zdroworozsądkowo.

  OdpowiedzUsuń

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!