Jak samodzielnie zrobić zastrzyk w domu?


Dostaję od Was wiele pytań odnośnie robienia zastrzyków w brzuch. Po kilku aplikacjach moje przerażenie odeszło w siną dal. W pierwszym cyklu terapii miałam zrobić sobie zastrzyk sama w domu. Na pomoc przyszedł mąż, który po operacji codziennie rano aplikował sobie zastrzyk przeciwzakrzepowy. W kolejnym cyklu zastrzyk zrobiła mi pielęgniarka w klinice.. a teraz zdana jestem sama na siebie!

Mąż wyjechał na poligon, zostałam sama. Ja, igła i fiolka puregonu. Nie miałam wyjścia, musiałam przełamać się i nauczyć się robić zastrzyki. Miałam wybór - codziennie rano jeździć do przychodni aby to pielęgniarki aplikowały mi zastrzyk. Spóźniałabym się do pracy (przychodnia od 8), a jako pracoholik bardzo tego nie lubię.

Mój sposób na bezbolesne zrobienie zastrzyku w brzuch?

1. Myjemy dokładnie ręce! 

2. Przygotowuję "PENA" tzn ten cały mechanizm w którym znajduje się fiolka.
3. Wkładam sterylną igłę do PENA.
4. Dezynfekuję skórę pod pępkiem.
5. Mimo rad - nie napinam skóry!
6. Siadam po turecku, lekko przechylam się do przodu i ustawiam odpowiednią ilość jednostek w PENIE
7. Wbijam igłę pod skosem i przekręcam PEN aż do końcowej dawki.
8. Miejsce aplikacji przecieram wacikiem.

Chwilę po zastrzyku czuję lekkie pieczenie które po kilku sekundach przechodzi.

Nie ma czego się bać. Ja też miałam obawy, a bo igły, a bo zastrzyk, samej nie dam rady. Gdy nie ma przeciwwskazań i konieczności wykonania zastrzyków przez wykwalifikowaną pielęgniarkę - mała instrukcja wystarczy. 

4 komentarze

  1. Bardzo Cię podziwiam i jednocześnie trzymam kciuki, żeby spełniło się Wasze marzenie <3

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja też musiałam nauczyć się robić zastrzyki, już w ciąży, ze względu na cukrzycę. 2 x dziennie w brzuch i raz w udo, początki są trudne, psychicznie, ale to tak naprawdę nic strasznego, potwierdzam! Mam nadzieję, że szybko Ci się opłaci, musi! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Patrzę codziennie, jak tata wykonuje sobie zastrzyki, pewnie dałabym radę, gdybym musiała, ale jednak na samą myśl dostaję gęsiej skórki, Na prawdę jesteś dzielna.

    OdpowiedzUsuń

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!