Jak legalnie przeprowadzić konkurs? Rozdawajki, rozdania i inne idą w odstawkę!

Krew mnie zalewa jak widzę "rozdawajki" czy inne rozdania przygotowane na "odwal". Serio. Może to zboczenie zawodowe, ale dla tych co chcą organizować konkursy zgodnie z prawem jest poniższy post.


To że wylosujesz zwycięzcę konkursu w jednej z dostępnych maszyn losujących w necie, nie oznacza że zrobiłaś dobrze. Jakiś czas temu pod jednym z postów konkursowych na jakimś blogu rozpętała się dyskusja o tym jak zostanie wyłoniona osoba która wygrała konkurs. Autorka napisała:

"no jak to jak. Moja córeczka wylosuje karteczkę z imieniem zwycięzcy"

Brawo! Wiesz co Ci grozi? Kodeks karny skarbowy - Rozdział 9 - Przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe przeciwko organizacji gier hazardowych
Art. 107.§ 1. Kto wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia urządza lub prowadzi grę losową, grę na automacie lub zakład wzajemny, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.

Art. 107a.§ 1. Kto urządza lub prowadzi grę losową, grę na automacie lub zakład wzajemny bez wymaganego urzędowego sprawdzenia lub bez nałożenia wymaganych urzędowych zamknięć, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

- Pozwolenie na organizację loterii 

Czy wiesz że na losowania nagrody wśród laureatów musisz mieć pozwolenie z Izby Celnej? Jeżeli w konkursie pojawia się jakikolwiek element gdzie o czynniku decyduje LOS to działanie może zostać uznane za grę o charakterze losowym! Każdy kto decyduje się na przeprowadzenie losowania bez zezwolenia narażony jest na oskarżenie o przestępstwie skarbowym.

Po nowelizacji ustawy o grach hazardowych wprowadzono restrykcyjne zapisy, które określają w jakich przypadkach musimy zgłaszać chęć organizacji loterii z nagrodami do Izby Celnej. Cała procedura jest bardzo skomplikowana, i jeżeli nie masz zarejestrowanego bloga jako swoją działalność - niemożliwa.

Oby nie znalazł się nikt życzliwy kto zgłosi ten fakt do organu zezwalającego właściwego ze względu na miejsce urządzania danej loterii. Tj. do odpowiedniej Izby Celnej.

W wielu regulaminach (o nich za chwilę) znajdziecie taki zapis:

Organizator oświadcza, że konkurs nie jest grą losową, loterią fantową, zakładem wzajemnym ani loterią promocyjną, których wynik zależy od przypadku (przeprowadzenia losowania) w rozumieniu Art. 2 ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach losowych i zakładach wzajemnych (Dz.U. z 2004 r. Nr 4, poz. 27 z późn. zm.)
Nie bez powodu - każdy zabezpiecza się przed możliwością posądzenia o organizację nielegalnych losowań. 
- Losowanie w Internecie np. na blogu...

Zgodnie z ustawą - urządzanie gier hazardowych, w tym loterii, przez sieć Internet jest zakazane. Loterii czyli np. losowań laureatów zapisanych na karteczkach.

Powyższe oznacza, że nie ma znaczenia jaki podmiot organizuje loterię w sieci Internet. Naruszenie tego zakazu zagrożone jest odpowiedzialnością karną skarbową zgodnie z przepisami rozdziału 9 ustawy – Kodeks karny skarbowy lub karą pieniężną.

Jak powinien wyglądać legalny konkurs? 

1. Regulamin !!! 
To podstawa każdego działania promocyjnego na zasadach konkursu. Nie tylko ustala kto jest organizatorem, jaki jest czas trwania konkursu, jakie nagrody, jakie zadanie konkursowe, jak można się zgłosić do konkursu... normuje wszelkie kwestie organizacyjne.
Regulamin (ten dobrze napisany) zabezpiecza organizatora, sponsora od problemów które mogą wyniknąć w czasie trwania konkursu. np. nieporozumienia odnośnie miejsca udzielania odpowiedzi, czy wysyłki nagród.

2. Zadanie konkursowe
Zadanie konkursowe zawsze powinno być zadaniem do wykonania. Może to być odpowiedz na pytanie, może to być praca konkursowa np. rysunek, opowiadanie.

3. Komisja Nie może to być losowanie! Najlepszą opcją jest powołanie komisji - ja tak robię. Mąż, siostra i jej chłopak siadają wtedy przed gotowym zestawieniem prac czy odpowiedzi i wybierają. Kombinują, spierają się, uzgadniają.. a ja im zapewniam napoje i przekąski - w końcu komisja nie byle jaka.
Dlaczego sama nie wybieram laureatów?
Nie chcę być posądzona o "kontakty". Wiadomo, świat blogosfery jest mały, udział biorą mamy i blogerki. Dzięki wyborze przez komisję mam czyste sumienie i nikt mi nie zarzuci że obdarowałam nagrodami pół świata blogerek parentingowych:)


Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? 

Nagrody Kwestia sporna do tej pory. Od każdej z nagród trzeba odprowadzić podatek w wysokości 10% wartości.
Jednak zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68 ww. ustawy wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową – jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności

Sporną kwestią jest internet czyli miejsce gdzie ja i wy organizujecie konkursy. Skoro radio, prasa i TV to także środki maskowego przekazu, to internet także nim jest?!


Jeżeli koniecznie chcesz zorganizować loterię:
- Zgłaszasz wniosek do Izby Celnej, że chcesz przeprowadzić losowanie
- Płacisz 10% wartości nagród
- Przygotowujesz regulamin
- Wybierasz komisję konkursową w skład której musi wchodzić osoba z aktualnym świadectwem kwalifikacji Ministerstwa Finansów
- Składasz dokumentację do Izby Celnej
- Dopełniasz pozostałe formalności zgodnie z ustawą

Co grozi Twoim czytelnikom, osobom które brały udział w Twoim konkursie?
- laureaci będą zobowiązani do zapłacenia kary w wysokości 100% wartości nagrody
- zostaną posądzeni o uczestnictwo w nielegalnym hazardzie!
- osobie organizującej grozi problem z Izbą Celną - braz zgody
- osobie organizującej grozi także oskarżenie od GIODO oraz UOKiK o wyłudzenie danych osobowych


A co z konkursami na Facebooku? 


Zakaz konkursów na like!
Like bez problemu można kupić za kilka zł na allegro. Zarówno dla profilu, zdjęcia, komentarza. To niestety automatycznie pozbawia konkurs sensu. Jedni kupują na allegro, inni wytrwale motywują znajomych do głosowania.
Zresztą na facebooku są już specjalne grupy gdzie osoby wymieniają się like&like.
Ja swój pierwszy konkurs (jeszcze nieświadomie) zorganizowałam na like. Nigdy więcej! 
Wszelkie konkursy na facebooku wymuszające na uczestnikach wykonanie czynności (polubienie, udostępnienie, komentarz) są niezgodne z Regulaminem. Nie może być to jedyna opcja wzięcia udziału w konkursie.

Zakaz organizowania konkursów na tablicy fanpaga!
Konkurs musisz zorganizować na blogu. Nie możesz organizować go na Facebooku. Na facebooku możesz jedynie zamieścić plakat konkursowy, plakat służący do promocji konkursu. 

Jak powiadomić zwycięzcę?Ogłoszenie wyników także musi odbyć się na blogu. Zamieść wyniki na blogu i poinformuj o tym na Facebooku - po problemie. Ogłoszenie wyników nie może odbywać się przy udziale tego portalu, np. w postaci posta, komentarza czy prywatnej wiadomości do Fana. 

Ja trzymam się tych zasad. Jeżeli poważnie myślicie o blogowaniu - czas poważnie myśleć o swoich działaniach. Pamiętajcie o jednym, sukcesy innych kują w oczy. Zawsze może znaleźć się ktoś "życzliwy" kto zgłosi fakt gdzie trzeba.. 

* Nie jestem prawnikiem, powyższe informacje znalazłam na forach prawnych i w interpretacjach ustaw. 

16 komentarzy

 1. Z.doswiadczenie wiem takze, ze jesli organizowany jest konkurs z obiektem, pensjonatem, hotelem powinien byv przygotowany oddzielny regulamin, gdyz przekracza to sume ktora zawarta jest w kodeksie.
  Doby regulamin, wszystkie za i przeciw powinno sie w takim razie tworzyc z osoba, ktora to wszystko ma w jednym paluszku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. W moim przypadku dwukrotnie była to kwota poniżej 760 zł:) Jest wiele różnych kombinacji, przypadków - nie sposób opisać każdy. Dario, mój pierwszy regulamin miał kilka stron;) Ciekawa jestem czy ktokolwiek przeczytał całość:)

   Usuń
 2. też o tym kiedyś pisałam na blogu, ciągle dziewczyną piszę, że bawią się nie legalnie ;)

  Co jak co w tej dziedzinie jestem specjalistą, bo z tego żyje... więc pozwolę sobie na małą prawną dygresję ;)
  Co do organizacji w internecie, wykładnia funkcjonalna tego przepisu jest troszkę inna, przyjmowanie zgłoszeń nie jest zakazane i jako takie nie narusza HazGr.

  Co do podatków, istotną kwestią jest zaimek 'I", póki bloger nie stanie się środkiem maskowego przekazu (tak jak TV) to ie ma tego zwolnienia, póki co IS nie wypowiadało się o bloggerach jako ośrodka masowego przekazu, należy łączyć te dwa elementy, więc zwolnienie to nie obowiązuje. Tak więc zgodnie z interpretacjami skarbowymi należy odprowadzać podatek 10% nawet od nagród o wartości 250 zł.

  procedura zgłaszanie do IC wygląda troszkę inaczej, ale raczej niż z bloggosfery się tego nie podejmie, więc nie będę się rozwodzić ;P

  Wpis potrzebny, bo świadomość o tym jest bardzo mała

  POZDRAWIAM SERDECZNIE <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Czeka mnie poprawka i spory regulamin...

  OdpowiedzUsuń
 4. Można organizować konkursy na fanpage nie wolno natomiast w warunkach udziału zawierać np obowiązku udostępnienia obrazka na swoim profilu. Najlepiej poczytać u Czaplickiej ona to swietnie opisała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow :O Dobrze wiedziec przy nastepnych konkursach a ja nie mialam pojecia ze az tak rygorystyczne sa przepisy co do konkursow :(

  OdpowiedzUsuń
 6. To prawo jest beznadziejne.

  OdpowiedzUsuń
 7. A jeśli wszystko jest napisane-od kiedy do kiedy jest konkurs, jest zadanie, ja jestem organizatorem, ponoszę koszty przesyłki, jeśli jest paczka itp., ogólnie cały regulamin, zwycięzca jest wybrany przez komisję, wartość nagrody nie przekracza 15 zł, a wyniki zostaną ogłoszone to też?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry regulamin to podstawa:) To co wymieniłaś powinno być przy każdym konkursie:)

   Usuń
  2. Ale wtedy też muszę zgłaszać konkurs gdzieś tam czy mogę już organizować? I ten podatek się liczy? 😩

   Usuń
 8. Bardz fachowy artykuł. Dużo trafnej treści. Serdecznie pozdrawiamy i dziękujemy za artykuł - warto przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dobrze, że zwróciłaś uwagę na problem, jednak lepiej poczytać porady prawników, bo trochę tu namieszałaś.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo się cieszę, że trafiłam na ten post. Kompletnie nie miałam świadomości o kwestiach prawnych spolecznosciowych konkursów

  OdpowiedzUsuń

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!