Podstawowe badania przed planowaniem ciąży

To, że odpowiedzialna kobieta powinna robić badanie cytologiczne przynajmniej raz, dwa razy w roku nikomu chyba nie trzeba przypominać. Prawda?
Na etapie planowania dzidziusia pojawiła się kwestia zdrowia, zdrowia przyszłej mamy.Przewertowałam cały internet w poszukiwaniu badań, które powinna wykonać przyszła mama. Wypytałam lekarza (lekarza którego wybrałam wraz z podjęciem decyzji o dziecku) o badania które warto zrobić przed ciążą, tak dla świętego spokoju :)

Zanim napiszę o badaniach wspomnę o kwasie foliowym.
Jak wiadomo, im wcześniej zaczniesz go przyjmować - tym lepiej dla dziecka. Przyjmowanie kwasu należy rozpocząć co najmniej 3 miesiące przed zajściem w ciąże. Zapobiega to powstawaniu wad rozwojowych układu nerwowego u maluszka. Pierwsze dni, tygodnie są decydujące dla kształtowania się płodu, cewy nerkowej u dziecka. Co może spowodować niedobór kwasu? Wodogłowie, bezmózgowie,  rozszczep kręgosłupa i inne poważne wady.
Kwas należy przyjmować do drugiego trymestru ciąży. Dodatkowo należy wzbogacić swoją dietę o produkty bogate w kwas: szpinak, brokuły, kapusta, fasola, ryż itp. Optymalną dawką jest 0,4 mg/dzień.

Wracając do badań.

1. Określenie grupy krwi mamy i taty
Ważne, jeżeli istnieje podejrzenie wystąpienia konfliktu syrologicznego.
Przyszłego Tatuśka wysłałam ostatnio prośbą-groźbą na potwierdzenie grupy krwi. Nie mogliśmy znaleźć jego książeczki zdrowia dzieciństwa, a tym samym upewnić się że na pewno ma tą grupę którą "wydaje mu się że ją ma" :)
2. Morfologia krwi - podstawowe badania
3. Płytki krwi + krzepliwość krwi - ważne w pierwszych miesiącach ciąży, z uwagi na możliwość wystąpienia krwawienia i poronień.
4. Toksoplazmoza
Tak naprawdę, te badanie zrobiłam dopiero gdy szukałam odpowiedzi na jedno, bardzo ważne pytanie... dlaczego poroniłam? O tym napiszę niedługo.. - wynik badania okazał się ujemny.
5. Badania tarczycy
Nigdy nikt nie skierował mnie na takie badania, ani ja nie czułam potrzeby takich badań. Na badania skierował mnie ginekolog na ostatniej wizycie - co się okazało - badanie to nie tylko pozwala na monitorowanie poziomu hormonów, ale także ma wpływ na leki które mogą okazać się niezbędne przy planowaniu rodziny :)
6. Oczywiście cytologia i czystość pochwy
7. Badanie piersi + USG - dla sprawdzenia czy tam i tam wszystko jest w porządku :)

Podsumowując, drogie Mamy - badajmy się :) Na zdrowie!


1 komentarz

  1. polecam jeszcze badanie na cytomegalię i to przed ciążą...w 1 ciąży wyniki ujemne,a w drugiej ciąży - wyniki wskazywały na świeże zakażenie - przez to paskudztwo przepłakałam kilka tygodni..smutne dni, trudne decyzje...na szczęście wszystko się dobrze skończyło i mam zdrową córeczkę. Choroba, na którą choruje 80% populacji - szkodliwa "tylko" dla płodu... W obu ciążach miałam również badanie HIV (w tych czasach powinno to już być standardem).

    OdpowiedzUsuń

Trojaczki. Polub nas na Facebooku!